.       
[dnes je 27. září 2016]

Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů

xChaos 3. srpna 2010 [6331 znaků] [editováno 28. února 2015] [Zátoka Pirátů]
★★★ [ + ] 4 [6x] [ - ]
8211 ← RSS 1233 fb 54 twitter 101 google 35 seznam 14 nyx 16 bot 4086
[Komentářů 17]

Chcete například, aby uživatelé děl pod Creative Commons licencí museli při vysílání prokazovat OSE udělení licence ? Pokud pocit, že jde prostě jen o další pokus zabránit nově příchozím, aby vytvořili vlastní komunikační kanály, konkurující těm velkým monopolním, tak máte největší čas začít se zajímat, jaké novinky na vás OSA chystá. #copyright #politics #czechrepublic #pirateparty #creativecommons #copyleft
Cituji ze skvělé tiskové zprávy České Pirátské Strany, pod kterou jsou podepsáni nadějný pirátský právnický whizz-kid [en.wikipedia.org] Jakub Michálek a zástupce pirátského Mediálního odporu Jan Podhajský:

 • OSA a Dilia připravily zhoubnou novelu autorského zákona [www.ceskapiratskastrana.cz]
 • Z analýzy návrhu novely, kterou připravily Pirátské noviny, vyplývá, že by:
  a) OSA mohla znovu vnikat na koncerty, které jí nebyly ohlášeny deset dní předem, b) pro vysílání přes Internet platila stejná pravidla jako pro rozhlas a televizi, což by poškodilo internetová radia,
  c) uživatelé Creative Commons museli při vysílání prokazovat OSE udělení licence,
  d) knihovny, školy a úřady zaplatily každý rok 140 000 000 Kč agentuře Dilia za to, že mohou mít ve svých prostorách kopírky a tiskárny,
  e) za díla, jejichž autor není znám, inkasovala právě OSA a Dilia.

  Média, která na tuto tiskovou zprávu okamžitě (myšleno k 3.8.2010, tedy na začátku okurkové sezóny) reagovala, jsou:

 • Chci prachy, napíšu zákon. Unikla pracovní verze novely autorského zákona [www.piratskenoviny.cz]
 • Tisková zpráva ČPS: OSA a Dilia připravily zhoubnou novelu autorského zákona [www.diit.cz]
 • OSA a Dilia připravily "zhoubnou novelu autorského zákona" [www.blisty.cz]
 • Novela autorského zákona může omezit svobodné licence [www.abclinuxu.cz]
 • Chci prachy, napíšu zákon. Unikla pracovní verze novely autorského zákona [www.parlamentnilisty.cz]

  Můj první postřeh - fakt je moudré nutit školy a knihovny platit další miliony za kopírky zrovna v době, kdy nutíme ministerstvo školství k masivním škrtům a současná převážně-konzervativně pravicová vláda zdůvodňuje mj. i nedostatkem financí nutnost plošného zavedení školného na vysokých školách ?

  Všimněme si úvozovek, které si kolem formulace Pirátské strany o "zhoubnosti" okamžitě neodpustily jízlivě umístit levicové Britské listy: obávám se, že jakákoliv sblížení pirátství s konzervativně-levicovými aktivisty je bohužel jen dočasný jev, a že konzervativní levice ve skutečnosti pokládá za logické, aby se DJové a muzikanti stali zaměstnanci velkých korporací, chodili 8 hodin denně do práce (a to nejlépe na směny a raní směna by "tvořila" od 6 ráno), následně vstoupili do odborů, stávkovali za svá práva, četli přitom levicový tisk - a nakonec volili nějaký budoucí sociálně-revolučně-levicové hnutí, které vznikne memetickou modifikací dnešních sociálně demokratických sil. Jinými slovy - jsme pro ně jen tzv. prekariát [en.wikipedia.org] (jakýsi nástupce pojmu proletariát) - a v podstatě cokoliv, co nás donutí začít chodit do "normální práce" a nechat se "poctivě vykořisťovat", je pro ně v konečném důsledku krok správným směrem. Tedy zrovna odezvu z Britských listů bych vnímal spíše tak, že by mohla pomoci pochopit některým konzervativně-demokratickým levičákům, že jsou vlastně v hloubi duše Piráti - a ne tak, že Piráti jsou ve skutečnosti součástí "staré" konzervativní demokratické levice.

  Větší perspektivu bych viděl ve vytvoření jednotné pirátsko-linuxácké fronty, která by kladla důraz na nemožnost snadného uplatňování a využívání svobodných licencí v takovém právně-politickém prostředí, které se zastánci posílení autorských práv snaží vytvořit. Spíše než ve spojenectví se silami, které se snaží posilovat kategorii "práce", a které potenciálně budou ve větší ochraně autorských práv nakonec spatřovat vytváření "nových pracovních příležitostí" pro další netalentované pisálky, modelky, modely, geneticky nadprůměrně obdařené herce a herečky v telenovelách apod., bych se přiklonil spíše ke spolupráci se silami, které se celý zastaralý koncept "práce" vs- "volného času" snaží zpochybnit - a současně se snaží pojem "směny" omezit na materiální svět omezených zdrojů, a ochránit před nim kyberprostor, ve kterém je díky neomezeně snadnému kopírování pojem směny v podstatě zbytečný. Jinými slovy - původní interpretace open source hnutí, jak ji chápou zejména její anarcho-liberálněji zaměřené složky, chápou Internet a související nové technologie (které ho umožňují) a nová média (která jsou možná zase jen díky Internetu), jako sociálně-evoluční hnutí, které umožní postupný ústup a odumírání kategorie "práce" a umožní rozšiřování kategorie "volný čas", případě "sociální hra". V podstatě pouze obyvatelé kyberprostoru - a zejména ti mezi nimi, kteří přistoupili na koncept svobodné tvorby, oddělený od koncepce garantované služby, poskytované na zakázku či objednávku - jsou plně schopni docenit vzájemné doplňování potřeb uživatelů svobodných licencí s potřebami uživatelů, kteří mají poněkud odlišný pohled na definici "fair use" v případě "konvenčních" autorských práv, než OSA.

  Bakuninužel - média, která si stihla všimnout, že OSA vůbec něco nekalého chystá, zatím představují pouze špičku ledovce a ani další vývoj během nadcházející okurkové sezóny nevidím příliš růžově. Čeká nás strašlivě dlouhá cesta, v rámci které musíme přesvědčit umělce všech zájmů, že právě Česká Pirátská Strana dokáže dokáže právě jejich zájmy jakožto svobodně tvořících "lidí nepráce", zvyklých se ve své tvorbě nepodřizovat přízemním konzumním požadavkům, ochránit daleko lépe, než "staré" autorské svazy, které v podstatě hájí spíše zájem těch, kterým jde především o tom, aby jim jejich peníze mohly předvídatelným způsobem vydělávat další peníze - a tvorba je zajímá pouze do té míry, pokud jsou k ní peníze potřeba (tedy jde zejména o "industriální" formy tvorby, jako jsou velkofilmy nebo hudební produkce masivní reklamou zpropagovaných celebrit, apod.)


 • [Vypnout sloupcovou sazbu článku] pro browsery Firefox, Opera a Chrome [zpět na začátek sloupcové sazby]
  CZK 2900242944/2010 (VS 1026) BTC 19rriLx8vR19wGefPaMhakqnCYNYwjLvxq
  Podpořte autora článku nebo celou TečkuCZ [zobrazit možnosti]

  Sdílet v síti [Twitter] [Google+] [Facebook] [Jagg.cz]
  Formátovat pro tisk [bez komentářů] [s komentáři]
  Krátká forma URL (adresy) [http://teckacz.cz/1026]
  Všechny články [od autora xChaos] [v rubrice Zátoka Pirátů] [nejnovější]

  Hodnocení článku čtenáři [ + ] 4 [6x] [ - ]
  Tip: Pro moderaci článků (kladné nebo záporné hodnocení) je nutné použít browser, který podporuje javascript a cookies.
  Komentáře čtenářů [napsat vlastní]
  Skrýt hodnocené nebo méně.


  :) GeorgK (614bfb5d6338c701) 3. srpna 2010
  [ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 505
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12615]

  Pokud blisty citují, tak logicky uvádějí do uvozovek ;) Navíc nechápu tu anti-levicovou vložku. Jaký má vztah k problému? Že by variace na Cata?

  :) xChaos 4. srpna 2010 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
  [ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 460
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12617]

  GeorgK: ano - já jsem anti-levicový komentátor, ovšem komentující z ne-pravicových pozic :-) sice na těchto ne-levicových a ne-pravicových pozicích panuje poměrně tlačenice, ale já stejně věřím, že lidem časem dojde, že je to zajímavý úhel pohledu i pro ně :-) každopádně výpad byl veden proti konzervativní levici - progresivní levice je podle mě schopná se koukat na svět z post-ideologických pozic, takže i když s námi třeba účelově nesouhlasí, tak nás dokáže pochopit.

  vsuvka se týkala toho, že zejména Štěpán Kotrba na Blistech by Pirátskou stranu rádi nějak zařadil do jednotného šiku s ostatními socialistickými myšlenkovými směry, která usilují o omezení majetkových práv: jenže ono to fakt tak jednoduché není, a on ví, že to jednoduché není - a proto tam asi dal ty úvozovky, protože si není zcela jistý, zda má spíše naše myšlenky propagovat, nebo je spíše s odstupem komentovat.

  Parlamentní listy si troufly převzít nadpis tiskovky ČPS bez uvozovek.

  :) GeorgK (614bfb5d6338c701) 4. srpna 2010
  [ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 493
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12618]

  xChaos: No ohledně p. Kotrby souhlasím, ovšem z vaší strany je nekorektní označit blisty za "jízlivé", naopak. Blisty jsou v tomto naprosto korektní. Článek je zde uveřejněn jako tisková zpráva PS a v titulku ji cituje. V případě Parlamentních listů jde o přetisk celého článku. Navíc pokud se podívám na další články pana Brože (zde jako autor) není jediný, těch přetisků je zde povícero.

  :) Tomáš_Mráz 4. srpna 2010 ← komentářů 311 ← [25%] 66 [266x]
  [ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 460
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12619]

  Je třeba si především uvědomit, že tzv. konzervativní "levice", není žádná levice.

  A že většina myšlenek Pirátské strany by se za radikálně levicové celkem snadno označit dala.

  :) xChaos 4. srpna 2010 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
  [ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 490
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12620]

  GeorgK: ano, jsem sice vděčný Britský Listům, že přejímají tiskovou zprávu ČPS - ale pokud si už nejsou schopni vymyslet originální titulek, tak se tedy domnívám, že ten "remix" titulku TZ ČPS s těmi uvozovkami rozhodně přidává k té TZ určité "emocionální zabarvení". to je všechno, co jsem chtěl říct - "jízlivost" není věcná chyba, ale určité "přidané sdělení". Mají na to jistě právo - a já mám právo se k tomu vyjádřit a interpretovat to, třeba i chybně.

  :) t (614bfb5d6338c701) 17. srpna 2010
  [ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 509
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12634]

  Cela ta "konzervativni levice" jen stabilizuje soucasny vyhnivajici system a slouzi mu k tomu, aby jako falesna alternativa do sebe odvedla energii lidi, kteri by se jinak mohli venovat nejake skutecne anti-systemove aktivite.

  A dale funguje jako skvely system jak vzit penize tem dole a uprostred, a koupit si za ne poslusnost vsech tech nejvetsich chudaku dole, kteri pak radeji budou sedet doma, pobirat davky a cumet na TV, nez aby se zacali organizovat do nejakych skutecne alternativnich organizaci na bazi nejakych spolku vzajemne pomoci, druzstev, mikrobankovnictvi a vzajemneho pojistovani se atp. To jedine muze ty korporace zlikvidovat - nejake podnikani bez kapitalistu, statnich i soukromych.

  :) (614bfb5d6338c701) 17. srpna 2010 ← komentářů 56 ← [0%] 0 [2x]
  0 [0x] ↻ 482
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12635]

  Kdysi v devatnactem stoleti a v prvni polovine stoleti dvacateho existovala mezi "obycejnymi lidmi" spousta spolku vzajemne pomoci a ekonomicke spoluprace, ve kterych vznikala autenticka solidarita a spoluprace mezi lidma. ... [celkem 1944 znaků] [zobrazit]

  :) (614bfb5d6338c701) 17. srpna 2010 ← komentářů 56 ← [0%] 0 [2x]
  0 [0x] ↻ 478
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12636]

  Podobne spolky porad jeste existuji v mene rozvinutych zemich, kde je taky mnohem vetsi soudrznost v ramci rodiny a rodinnych klanu.

  Zde neco takoveho vubec neni. Pokud se lidi tady sdruzuji, tak pouze jako v podstate ekonomicky oddeleni jednotlivci - budto kvuli kulture, nebo kvuli nejake obcanske aktivite smerujici ven do spolecnosti, nebo kvuli podnikani, ktery opet smeruje ven do spolecnosti.

  Ten klicovy aspekt spocivajici ve vzajemne ekonomicke pomoci a spoluprace a sdileni v ramci bezneho kazdodenniho zivota zcela zmizel. Lidi casto ziji takto individualizovane i kdyz jsou zrovna v nejakem partnerskem vztahu - je to socialni katastrofa. Vsechna socialni rizika pak dopadaji na osamocene jednotlivce, o zvuli mocnych ani nemluve.

  :) (614bfb5d6338c701) 17. srpna 2010 ← komentářů 56 ← [0%] 0 [2x]
  0 [0x] ↻ 513
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12637]

  Cim jsem starsi, tim vice se mi hnusi levice. Kdysi jsem tohle vsechno podporoval, ale dnes uz mi vsechny ty zvasty o solidarite atd atd prijdou jen jako neuprimna spina, kterou uz nikdo krome par uzitecnych idiotu nebere vazne. Pravice je alespon uprimna - mame zde dve kasty, pany a otroky, a tak to bylo a bude. Zadny lyricky kecy o pravech a trudach bezmocnych atp. Lepsi hrstka moci nez pytel prava.

  :) Tomáš_Mráz 18. srpna 2010 ← komentářů 311 ← [25%] 66 [266x]
  [ + ] -1 [1x] [ - ] ↻ 510
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12639]

  t: (tomas?) jestli můžu ještě jednou doporučit, zkus si najít na Googlu monosynklastické infundibulum a zkus se prokousat alespoň tím, co je tam "veřejné". V tom, co říkáš výše, bychom se totiž mohli docela dobře shodnout. Snad s malou úpravou a to tou, že to vše, co píšeš popisuje "levici", tj. ty co sebe nazývají levicí, ale s aktuálně zcela hypotetickou skutečnou levicí nemají nic společného. Jinak monosynklastické infundibulum je mnohem víc pravicový, opět ovšem nikoliv "pravicový" projekt.

  :) xChaos 22. srpna 2010 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
  [ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 508
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12642]

  tak žvásty o kastách a pánech a otrocích se mi hnusí snad ještě víc, než žvásty o prohnilosti kapitalismu

  liberalismus pochopitelně vždy předpokládal dosažení maximální prakticky realizovatelné míry rovnosti mezi lidmi - a ty, kdo nedosáhnou na to mít se nejlépe, by rozhodně nikdy neoznačil za "otroky"

  :) xChaos 22. srpna 2010 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
  [ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 449
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12643]

  ještě jednou jsem si to celé přečetl - a popravdě, to komunitářství za každou cenu se mi nezdá až tak moc funkční . to může fungovat po nějakou dobu... ale pak přijde krizová situace, a stejně ty komunity budou muset mít nějaký druh nějakého... [celkem 1140 znaků] [zobrazit]

  :) Tomáš_Mráz 23. srpna 2010 ← komentářů 311 ← [25%] 66 [266x]
  [ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 456
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12645]

  "žvásty o kastách a pánech a otrocích se mi hnusí snad ještě víc, než žvásty o prohnilosti kapitalismu" ... [celkem 1273 znaků] [zobrazit]

  :) xChaos 25. srpna 2010 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
  [ + ] 1 [1x] [ - ] ↻ 572
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12649]

  Tomáš Mráz: myslím, že žvaníš, a že popisuješ realitu 19. století a ne století 21. ... [celkem 4868 znaků] [zobrazit]

  :) Tomáš_Mráz 25. srpna 2010 ← komentářů 311 ← [25%] 66 [266x]
  [ + ] -1 [1x] [ - ] ↻ 434
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12651]

  Jo jo, je to všechno selanka. Vlastníci nejsou a když už, tak bagrista je pánem a vlastník akcií Skansky je otrokem, fajn. Ono je totiž děsně tvořivé den za dnem sedět v bagru a kopat příkopy (kupodivu podle plánů, které mu nakreslil architekt či stavař a... [celkem 1156 znaků] [zobrazit]

  :) xChaos 30. srpna 2010 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
  [ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 464 → 203
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12652]

  Tomáš Mráz: co já znám grafiky, tak svými vizuální představami spíš terorizují společnost :-) každopádně si neuvědomuješ, jak moc jsou dnes drobní investoři, malí podnikatelé a živnostníci terorizováni kapitálem velkým - který není v podstatě ničím jiným, než "odborovou organizací" elitních bankovních a státních úředníků, když se nad tím zamyslíš
  ! (dokonce úředníci Evropské Centrální Banky vloni fakt "stávkovali" - fakt ! :-)

  pokud se mě zeptáš, kde já vidím cestu do budoucna, tak jsou to třeba LETS systémy:
  → [http://brabcova.blog.respekt.cz/c/147927/LETS-systemy-tiskneme-si-s-kamarady-DIY-penize.html]
  → [http://www.piratskenoviny.cz/?c_id=32464]

  :) xChaos 30. srpna 2010 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
  [ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 575
  [Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů] → [/-/12653]

  TM: co se týče otázky, kdo je "skutečným vlastníkem", tak tady je to samozřejmě zajímavé - otázku, co lze skutečně vlastnit bez uplatnění nějakého násilí, represe, regulování chování ostatních, je samozřejmě zajímavá.

  živnostník dnes často vlastní nějaký "výrobní prostředek": závozník často vlastní

  současně si ale každý najímá pomocní

  když se nad tím zamyslím, tak třeba můj otec a firma/společenství živnostníků, které "spoluvlastním", tedy kterého jsem "členem", jsme se před rokem složili na CO2 svářečku, a "vykořisťujeme" člověka, který s ní umí a dokázal zařídit vše potřebné (včetně toho, že ji vybral). na druhou stranu - nešlo o investici v řádu nějakých mnoha desítek tisíc, a byla tak trochu volba tohoto člověka, že volil takovýto způsob investice do svářečky. (nakonec to stejně podle mě dopadne tak, že si ji "odpracuje" a že bude jeho - použitá a otlučená, ale použitelná což je právě základní rozdíl mezi nevolníkem ve feudalismu, jehož status byl neměnný a nebyl tam žádný prostor pro vývoj a osobní iniciativu - robota na panském tam byla konstantou, nikoliv přechodnou fází - a tento prostor byl později neměnný a nehybný i v reálném socialismu: pokud se někam - víceméně náhodou a často v důsledku slepého napodobování "progresivních trendů" na Západě - pohnula celá společnost, tak to ještě mohlo dopadnout dobře - ale individuální odlišnosti a individuální iniciativa byly trestány, nikoliv povzbuzovány)

  prostě tvoje představa, že "živnostník nemůže vlastnit" je poměrně ideologicky podmíněná. ve skutečnosti velký kapitál ani není tak pevně zakopaný ve svých pozicích, jak ti to připadá: vlastnit továrnu, která dosahuje megaúspor z rozsahu při výrobě něčeho, co mezitím zastará nebo vyjde z módy, apod., může být pěkně neefektivní - zatímco živnostík právě své "mikroinvestice" často cílí efektivněji, než "korporátní investor", jehož počínání více a více připomíná pouhou hru v kasínu (pouze s tím, že v případě, kdy zrovna prohraje, se pak domáhá automatického odpuštění dluhů - což byl právě případ finanční krize a toho bail-outu :-).

  Samozřejmě můžeme diskutovat, jak velkou část spotřeby tvoří uspokojování potřeb "většiny" a jaká část je "luxusní", a kolik lidí tedy vlastně ve skutečnosti pracuje na koho - ale to, co nejvíc kritizuješ ty, dnes podle mě v nějaké krystalické formě ani neexistuje. Většina lidí v podstatě vstupuje na "trh s konsensem" - který je v podstatě o tom, že ve společnosti vysoké míry automatizace a dělby práce je nejjednodušším způsobem obživy prostě "držet hubu a krok" - a to samo o sobě stačí, za "nedržení huby a kroku" ani není třeba lidi nějak násilně trestat. Můžeš tímto uspořádáním společnosti být frustrován a mít pocit, že jde o represi - ale faktem je, že dnešní systém je fakt tvořen "předávkováním cukrem v kombinaci s jen omezeným bičem". Ve srovnání s většinou systémů předchozích. (a to i včetně reálného socialismu, který trval v dostatečné části světa dostatečně dlouho na to, aby bylo možné ho zahrnout do jakéhokoliv "vědeckého vysvětlování historie" - nešlo o žádnou náhodnou a tudíž zanedbatelnou úchylku... lze podle mě definovat celou třídu společností, které mají v sobě "geneticky zakódovaný" nevyhnutelný vývoj ke gerontokraticko-byrokratické stagnaci Brežněvovské éry: jde přesně o to, čemu liberál Karl Popper říká "uzavřená společnost" - dnešní společnost tímto směrem sice částečně jde - ale stále je zde ještě obrovská šance opět se "otevřít" změnám a novému ...)
   

  Zobrazeno 17 komentářů z 17 nalezených (zpracování trvalo 0.85 sekund).

  Pozor, vložením komentáře souhlasíte s pravidly hry TečkyCZ! [zobrazit pravidla] →
  Ochrana proti spambotům - tři-krát-tři je ... ? (napište číslicí - nemělo by byt potřeba při zapnutém JavaScriptu)
  Sociální síť (přihlaste se předem, 1. řádek<=105 znaků=status, zbytek=odkaz)
  Offtopic resolver (týká se odpověď původního tématu, nebo patří jinam?)
  Přezdívka (povinně) - nepoužívejte speciální znaky, mezery=podtržítka
  E-mail (volitelně) - zobrazí se ikonka → [Gravatar] nebo → [Libravatar]

   Nelze použít HTML [zobrazit mikrosyntax] →

  Nápověda: ve vlastním zájmu uvádějte u komentářů pouze funkční a dostupnou e-mailovou adresu. Přezdívku, která je jednou spojená s konkrétní e-mailovou adresou, už nyní nelze bez zásahu administrátora serveru spojit s jinou adresou. Uvedením neplatné e-mailové adresy si v budoucnu znemožníte upload ikonky i možnost použít některé další chystané neanonymní funkce vázané na uvedení platné e-mailové adresy.


  Příprava novely autorského zákona pod drobnohledem nezávislých médií i Pirátů [Začátek článku] [Začátek komentářů]
  TečkaCZ [Nejnovější články] [Nejnovější komentáře] [Aktuální debaty] [Zeď vzkazů] [Zeď odkazů]
  Tiskové zprávy a otevřené dopisy přebíráme z nejrůznějších informačních kanálů (bez výslovného souhlasu autorů)
  Licenční práva k použitým obrázkům a grafickým motivům nejsou definována (přebírejte pouze texty bez obrázků)
  Texty článků i komentáře bez uvedení copyrightu jsou chráněny GNU Free Documentation License
  Publikační systém TečkyCZ vyvíjejí Arachne Aerospace, webhosting sponzorují SPOJE.NET
  Založeno na Quzo engine, (G)1999-2002 David Čermák, (G)2002-2013 Michael Polák
  Seznam aktuálních článků na TečceCZ je dostupný také ve formátu RSS (XML)
  Můžete také sledovat TečkuCZ na Google+ nebo Twitter feed TečkyCZ
  Články přebírá i rubrika Věda a výzkum na serveru Právě dnes
  TečkaCZ občas prochází testy XHTML a CSS2 validity
  SPOJE.NET Arachne Labs
         TečkaCZ
  •  
  • Čtení komentářů →
  • Psaní komentářů →
  • Debaty →
  • Články →
  • Tagy →
  • Ročníky →
  • Rubriky →
  • RSS kanály →
  • Vzhled →
  • Ostatní →
  •  
  [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
  •