.       
[dnes je 28. září 2016]

Zemřel Benoit Mandelbrot

xChaos 17. října 2010 [3670 znaků] [editováno 28. února 2015] [Hrobor a smrtor]
★★★ [ + ] 11 [21x] [ - ] [informativní[x]]
8006 ← RSS 986 fb 46 twitter 143 google 56 seznam 4 nyx 2 bot 3844
[Komentářů 3]

Zemřel matematik, který obrovským způsobem ovlivnil estetiku i filosofii 90.let 20.století - éry, kdy jsme ještě věřili, že budoucnost bude patřit nám a bude úžasná. #fractal #death #nonlinear #chaos
icon

14.října 2010 zemřel ve věku nedožitých 86 let matematik Benoit Mandelbrot. Viz též Benoit Mandelbrot Dies At 85 [news.slashdot.org]

Toto jméno si všichni spojujeme hlavně s Mandelbrotovou množinou - kterou si nejspíš všichni pamatujeme minimálně v jejích popkulturních souvislostech: nedalo by se ani spočítat, kolikrát byla od 90.let jedním z námětů videoprojekcí na nejrůznějších tanečních parties (zejména tedy těch laděných směrem do sofistikovanějšího techna nebo psytrance).

Teorie fraktálů ale měla na celkovou filosofii 90. let 20. století větší dopad, než jen estetický: sobě-podobné, donekonečna do sebe vnořené geometrické útvary našly velký ohlas mezi mysliteli (či mystiky) psychedelickými, novopohanskými, postmoderně-neoalchymistickými apod. - kteří v nich viděli matematické zdůvodnění dávných mystických představ o tom, že "v každé kapce vody je obsažen celý vesmír", "všechno je obsaženo ve všem", atd. - pravda, tyto představy mohou s odstupem času vyvolávat i jiné, než jen příjemné a pozitivní asociace: nicméně v 90. letech spousta z nás ještě hulila doma vypěstované konopí a věřila, že svět je fraktální a že je to tak krásné...

Fraktály [en.wikipedia.org] jsou pozoruhodné i tím, že šlo o matematické objekty, které snad nejvíce od elegantních spojitých křivek složených funkcí, kterými nás obdařilo zejména 19. století pronikly do obecného povědomí veřejnosti právě skrze svojí atraktivní vizuální (grafickou) interpretaci. S programováním tuto část matematiky pak spojuje zejména skutečnost, že odpovídající matematika je často postavena na algoritmu rekurze - který byl poprvé překvapivě popsán až v 19. století (tedy pokud nepočítáme Zénona a jeho Achila soutěžícího s želvou - což je ovšem právě příklad chybného využití tohoto algoritmu).

Samotná teorie chaosu (resp. nelineární matematika) se výrazněji rozvíjí teprve od cca 60. let 20. století - kdy meteorologové víceméně náhodou zjistili, že ani stále výkonnější počítače a přesnější simulace jim neumožní přesně předvídat počasí na více než cca dva do dopředu.

Na počest objevitele Mandelbrotovy množiny navrhuji všem uživatelům linuxových distribucí Ubuntu a Debian, aby ve svém systému provedli příkaz pro instalaci realtime průletu Mandelbrotovou množinou (jde mimochodem o free software od českého autora Jana Hubičky - ačkoliv dnes se už na vývoji balíku podílí širší komunita přispěvatelů z celého světa).

apt-get install xaos

Ikonka pro spuštění průletu by se vám v Ubuntu měla objevit v hlavním menu (v podsekci Grafika) (a tuto aplikaci můžete pochopitelně instalovat nejen z příkazové řádky, ale i nějakým tím klikátorem, když už jednou znáte její název).

Čirou náhodou jsem před nedávnem na podobné téma zveřejnil také článek s odkazem na hříčku, která pod libovolným Unixem, kde je k dispozici shell Bash (tedy samozřejmě i Ubuntu), umožňuje vykreslit aproximaci Mandelbrotovy množiny v textovém módu na terminálu (příkazové řádce). Stejně jako v tom předchozím článku jsem se ani tentokrát nepustil do složitého vysvětlování, co to fraktály jsou (u některých čtenářů by to určitě bylo nošení dříví do lesa, a jiné to nejspíš nezajímá) - ale znovu zdůrazňuju, že se fraktály a nelinearita nejspíš už definitivně staly ikonou jedné éry a jedné generace - té mojí.


[Vypnout sloupcovou sazbu článku] pro browsery Firefox, Opera a Chrome [zpět na začátek sloupcové sazby]
CZK 2900242944/2010 (VS 1062) BTC 19rriLx8vR19wGefPaMhakqnCYNYwjLvxq
Podpořte autora článku nebo celou TečkuCZ [zobrazit možnosti]

Sdílet v síti [Twitter] [Google+] [Facebook] [Jagg.cz]
Formátovat pro tisk [bez komentářů] [s komentáři]
Krátká forma URL (adresy) [http://teckacz.cz/1062]
Všechny články [od autora xChaos] [v rubrice Hrobor a smrtor] [nejnovější]

Hodnocení článku čtenáři [ + ] 11 [21x] [ - ]
Tip: Pro moderaci článků (kladné nebo záporné hodnocení) je nutné použít browser, který podporuje javascript a cookies.
Komentáře čtenářů [napsat vlastní]
Skrýt hodnocené nebo méně.


:) ts (614bfb5d6338c701) 24. října 2010 ← komentářů 14 ← [43%] 12 [28x]
✔✔✔ [ + ] 3 [3x] [ - ] [cool[x]] ↻ 657
[Zemřel Benoit Mandelbrot] → [/-/12839] ← sdílet nebo odpovědět

Zajmave, ze mas, zda se, z devadesatych let podobne nostalgicke ci melancholicke pocity jako ja. Mne je ted tricet a rad vzpominam, na vsechny ty kulturni zalezitosti tehdy, v co jsem veril, internetove komunity a tak. Treba bys mohl napsat clanek o tom, co se tehdy delo, jak to vypadalo z tveho pohledu, jake byly spolecenske veci atp. Ja mel v te dobe diskusni server (cyberspace.cz) a tak ruzne a taky jsem mel o dost jine napady a myslenky nez jak vse nakonec dopadlo, i kdyz neco z toho detskeho chaosu ve mne snad porad jeste zustalo, snad na trochu vyssi urovni, jinak uz je to jen rozklad a smrt pak :)

:) xChaos 24. října 2010 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [2x] [ - ] [cool[x]] ↻ 526 → 46
[Zemřel Benoit Mandelbrot] → [/-/12846] ← sdílet nebo odpovědět

ts: no mě je trochu víc, už mi pomalu táhne na 40 (no dobře... 37, letos) ale myslím, že já jsem asi tak na horní věkové hranici těch, kdo jsou schopni 90. léta vidět nostalgicky, a ty zhruba zase na té dolní hranici.

jinak vtipné je, cyberspace.cz je asi jediný z diskuzních serverů, kde jsem se nikdy nějak moc nechytal (i když jsem tam měl účet). bylo to hodně hozené do té uzavřenosti, přijde mi... přitom s naprostou většinou komunikace nemá velký význam se uzavírat (já byl ale vždycky spíš exhibicionista...).

článků o tom, jak jsem tehdejší dobu viděl, najdeš na TečceCZ hodně.. námatkou třeba → [http://teckacz.cz/262] ... ovšem samozřejmě, jsou to spíš takové pocity, a podle mě by mělo smysl spíše epické vyprávění.

řadu z toho, o čem jsme v 90. letech teoretizovali, jsme ale dnes přeci jen realizovali. možná deziluze vyplývá z toho, že se nám nepodařilo to nejen realizovat, ale ještě navíc na tom i strašlivě moc zbohatnout :-)

a nahraj si ikonku na gravatar.com, BTW.. :-)

xtyzljoknu 17. srpna 2011 ← komentářů 1 ← [-100%] -2 [2x] ✘✘ [ + ] -2 [2x] [ - ] [spam[x]] ↻ 193 → 12 [Zemřel Benoit Mandelbrot] Nekvalitní komentář! [zobrazit]
 

Zobrazeno 3 komentářů z 3 nalezených (zpracování trvalo 0.25 sekund).

Pozor, vložením komentáře souhlasíte s pravidly hry TečkyCZ! [zobrazit pravidla] →
Ochrana proti spambotům - tři-krát-tři je ... ? (napište číslicí - nemělo by byt potřeba při zapnutém JavaScriptu)
Sociální síť (přihlaste se předem, 1. řádek<=105 znaků=status, zbytek=odkaz)
Offtopic resolver (týká se odpověď původního tématu, nebo patří jinam?)
Přezdívka (povinně) - nepoužívejte speciální znaky, mezery=podtržítka
E-mail (volitelně) - zobrazí se ikonka → [Gravatar] nebo → [Libravatar]

 Nelze použít HTML [zobrazit mikrosyntax] →

Nápověda: ve vlastním zájmu uvádějte u komentářů pouze funkční a dostupnou e-mailovou adresu. Přezdívku, která je jednou spojená s konkrétní e-mailovou adresou, už nyní nelze bez zásahu administrátora serveru spojit s jinou adresou. Uvedením neplatné e-mailové adresy si v budoucnu znemožníte upload ikonky i možnost použít některé další chystané neanonymní funkce vázané na uvedení platné e-mailové adresy.


Zemřel Benoit Mandelbrot [Začátek článku] [Začátek komentářů]
TečkaCZ [Nejnovější články] [Nejnovější komentáře] [Aktuální debaty] [Zeď vzkazů] [Zeď odkazů]
Tiskové zprávy a otevřené dopisy přebíráme z nejrůznějších informačních kanálů (bez výslovného souhlasu autorů)
Licenční práva k použitým obrázkům a grafickým motivům nejsou definována (přebírejte pouze texty bez obrázků)
Texty článků i komentáře bez uvedení copyrightu jsou chráněny GNU Free Documentation License
Publikační systém TečkyCZ vyvíjejí Arachne Aerospace, webhosting sponzorují SPOJE.NET
Založeno na Quzo engine, (G)1999-2002 David Čermák, (G)2002-2013 Michael Polák
Seznam aktuálních článků na TečceCZ je dostupný také ve formátu RSS (XML)
Můžete také sledovat TečkuCZ na Google+ nebo Twitter feed TečkyCZ
Články přebírá i rubrika Věda a výzkum na serveru Právě dnes
TečkaCZ občas prochází testy XHTML a CSS2 validity
SPOJE.NET Arachne Labs
       TečkaCZ
 •  
 • Čtení komentářů →
 • Psaní komentářů →
 • Debaty →
 • Články →
 • Tagy →
 • Ročníky →
 • Rubriky →
 • RSS kanály →
 • Vzhled →
 • Ostatní →
 •  
[] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
 •