.       
[dnes je 21. října 2016]

Napojení na Gravatar.com a hodnocení článků a příspěvků

xChaos 24. října 2010 [6581 znaků] [editováno 28. února 2015] [TečkaCZ]
★★★★ [ + ] 10 [14x] [ - ]
8476 ← RSS 719 fb 35 twitter 199 google 17 nyx 10 bot 4584
[Komentářů 3]

V rámci své kritiky sítě #Facebook (a svého zcenuzurování v této síti) mě bylo okamžitě jasné, že žvanit a protestovat nestačí: je potřeba okamžitá přímá akce - musím svému online publiku okamžitě nabídnout něco srovnatelně interaktivního a vizuálně atraktivního, jinak o ně nevyhnutelně přijdu. A dneska vám představuji první výsledky svého snažení. #web2 #editorial #webdesign #gravatar
Krátce po svém nedávném vyhnání z Facebooku jsem publikoval budovatelsky laděný článek o tom, které všechny otevřené standardy by měly podporovat nové amatérsky vznikající interaktivní weby všeho druhu, pokud aspirují na to vyrovnat se dnešnímu korporátnímu Webu 2.0, a přeskočit rovnou do fáze budoucího tzv. sémantického Webu 3.0. Pro nazasvěcené: každý website, který bude chtít v rostoucí konkurenci korporátních sociálních webů obstát, musí podporovat rozhraní pro propojení se s jakýmkoliv jiným webem. Jinak se nevyhnutelně stane jen obskurní nástěnkou v suterénu šedé administrativní budovy, umístěné za dveřmi s nápisem "Pozor aligátor".

Vývoj postupuje opravdu rychle, a někteří z nás si prostě nebyli schopni všimnout, že u pobřeží se objevily obrovské plovoucí domy ze dřeva, ze kterých na břeh vystupují nevídaní vousatí muži oblečení do železných šatů, kteří se pohybují v sedě na hřbetech zvířat, které nikdo z nás nikdy neviděl. Nota bene si neumí představit, že tyto podivné existence od nás nechtějí nic jiného, než zlato - a jsou kvůli tomu ochotni i zabíjet. Je třeba zorganizovat domorodé obyvatelstvo kyberprostoru k účinnému a efektivnímu odporu, a obhájit samotné přežití naší kultury před těmito conquistadory: možná z toho budou nějaká smíšená manželství a různá kreolská nářečí, budiž - ale podstatné je, abychom dokázali udržet informaci o tom, že jsme tady byli před bloggery i před Webem 2.0 - a že tu budeme i po tomhle všem.

TečkaCZ dnes přináší dvě nová zásadní zlepšení: jedním z nich je možnost hodnocení článků i komentářů jediným kliknutím i pro neregistrované uživatele. O tom asi už víte z článku, ve kterém jsem se snažil povzbudit vysloužilé amatérské webové programátory k experimentování s Ajaxem a s toolkity jako je Jquery: je to opravdu jednoduché, a dnes to už není ani tak novinka, jako spíše absolutní nutnost. Uživatelé prostě dnes očekávají od webu jak bohatý vizuální obsah, tak i interaktivitu v reálném čase. Pokud svoje zastaralé, často pět a více let staré webové enginy a CMSka rychle nezmodernizujeme, tak nás další webová generace hodí do jednoho pytle s cyklostylovanými letáky.

Prosím všechny vytrvalé čtenáře TečkyCZ, aby si dali tu práci, a prošli jednotlivé rubriky, případně žebříčky za již uplynulá období - a naklikali hodnocení k článkům, o kterých si pamatují, že je v nich něco zaujalo (nemusíte kvůli tomu ty články znovu číst - stačí si skutečně vybavit, zda vás zaujalo samotné téma článku a můj přístup k němu. Pokud byste si navíc dali i tu práci a zmoderovali starší komentáře, tak by to bylo skvělé - ale samozřejmě, něco takového by vyžadovalo už hodně velké nadšení pro věc. Časem se samozřejmě objeví filtry typu "Nejlépe hodnocené články" nebo "Nejkontroverznější články" - právě na základě hodnocení čtenářů. A zatímco komentáře s nízkým hodnocením budu nějak automaticky skrývat (případně mě může špatné hodnocení upozornit na spam), tak nejlépe hodnocené komentáře budou časem vyzdviženy na nějaké čestné místo hned po skončení článku.

Druhé zásadní zlepšení bylo triviálně jednoduché: vrátil jsem do systému přidávání příspěvků možnost vložit e-mailovou adresu - ale místo, abych použít ikonku z webu Globaly Recognized Avatar [www.gravatar.com]: nápad je geniálně jednoduchý, a propojení s tímto webem přitom není nijak fatální: kdybych se někdy v budoucnu rozhodl přijít s vlastním systémem uživatelských loginů, profilů a ikonek, tak bude pravděpodobně možné ikonky z Gravatara nějak importovat - ale popravdě: proč bych zrovna já měl mít to štěstí, že si všichni budou chtít zřídit uživatelský účet právě u mě a najdou si čas nahrát svojí ikonku právě ke mě ? Toto stojí čas a vyžaduje určité dovednosti: a já nemůžu očekávat, že jen proto, že si někdo bude chtít přečíst můj článek, si u mě automaticky bude zakládat účet kvůli komentování příspěvků (když já sám to většinou nedělám!).

K mému rozhodnutí mě motivovalo, že jsem si implementace gravatarovských ikonek všiml na asi první českém webu vůbec - konkrétně na webu Apinův kekel [www.apinuv.kekel.cz]. Nenavštěvuji tento web často, ale tentokrát mi tam nasměroval článek Hloupá aplikace pro hloupé uživatele [www.apinuv.kekel.cz], který je důkazem toho, že anti-Facebookovské nálady jsou v poslední době u tuzemské online komunity častým jevem, a že nejsem v tomto ohledu žádnou excentrickou a nepřizpůsobivou vyjímkou. Apin provozuje svůj web na bázi enginu WordPress, který zřejmě gravatarovské ikonky podporuje nativně - jenže právě tyhle ikonky jsou krásným důkazem toho, jak se lze napojit na existující feature nějakého systému, aniž by bylo nutné daný systém přijmout "i s chlupama". Takže doufám, že se v komentářích pod mými chystanými úderně-ukecanými články na nejneočekávanější témata objeví co nejvíce Gravatarů (třeba i těch X-rated - proč ne - TečkaCZ je stejně korporátními filtry už dlouho hodnocena jako pornosajt, o čemž chystám samostatný článek :-)

Důležitý detail: pokud chcete, aby se vaše gravataří ikonka objevila i pod vašimi staršími příspěvky, tak mi prosím pošlete e-mail na xchaos (zavináč) teckacz.cz - a já to zařídím ručním zásahem do databáze. Podmínkou je, že jste po celou dobu používali pro komentování článků stejný nickname (ale vlastně bych mohl sjednotit i ten nickname, kdybych dostal příslušné instrukce...)

Třetím drobným zlepšením TečkyCZ je mírná oprava zdejšího RSS feedu, který navzdory mým nedávným proklamacím nefunguje úplně korektně např. ve čtečce Mozilla Thunderbird (resp. nenačítají se tam správně jednotlivé odkazy). Na odstranění tohoto problému budu nadále pracovat.

Zkrátka - dneska jsem implementoval spoustu dlouho odkládaných vylepšení, ještě více než kdy předtím se ujistil, že TečkuCZ je třeba od základu přepsat (a to především do něčeho jiného, než do PHP) a v souvislosti s tím podniknout velký kvantový přeskok na vyšší úroveň v podobě plynulého přechodu na Web 3.0 a rozdrtit hamižný a hrabivý Facebook pomocí luků, šípů, jezdců na pterodaktylech a hlavně pomocí čelního útoku rozzuřených nosorožců.

A samozřejmě mi tedy držte palce, abych si i v budoucnu našel čas psát o zajímavých věcech, o kterých se dá pořád číst se zatajeným dechem.


[Vypnout sloupcovou sazbu článku] pro browsery Firefox, Opera a Chrome [zpět na začátek sloupcové sazby]
CZK 2900242944/2010 (VS 1065) BTC 19rriLx8vR19wGefPaMhakqnCYNYwjLvxq
Podpořte autora článku nebo celou TečkuCZ [zobrazit možnosti]

Sdílet v síti [Twitter] [Google+] [Facebook] [Jagg.cz]
Formátovat pro tisk [bez komentářů] [s komentáři]
Krátká forma URL (adresy) [http://teckacz.cz/1065]
Všechny články [od autora xChaos] [v rubrice TečkaCZ] [nejnovější]

Hodnocení článku čtenáři [ + ] 10 [14x] [ - ]
Tip: Pro moderaci článků (kladné nebo záporné hodnocení) je nutné použít browser, který podporuje javascript a cookies.
Komentáře čtenářů [napsat vlastní]
Skrýt hodnocené nebo méně.


:) apin 24. října 2010 ← komentářů 3 ← [100%] 7 [7x]
✔✔✔✔ [ + ] 4 [4x] [ - ] [informativní[x]] ↻ 722
[Napojení na Gravatar.com a hodnocení článků a příspěvků ] → [/-/12845]

Čago, konkrétně u mě to je featurka Wp šablony. Třeba ta předchozí šablona vůbec gravatary nepodporovala...
Ikdyž i tahle současná by chtěla trochu poladit kód, protože nastavení ve Wp na to nemá vůbec vliv...

:) contyk 25. října 2010 ← komentářů 4 ← [86%] 12 [14x]
[ + ] 1 [1x] [ - ] ↻ 769
[Napojení na Gravatar.com a hodnocení článků a příspěvků ] → [/-/12858]

Tak jsem zjistil, ze mam na WordPressu take ucet... uvidime, zda se to natahne.

:) xChaos 10. listopadu 2010 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 631
[Napojení na Gravatar.com a hodnocení článků a příspěvků ] → [/-/12955]

Tak jak jsem slíbil, tak jsem na komentářích pod články dál zapracoval a zbavil se hloupé a zastaralé antispamové captcha. Nové řešení je pro uživatele neviditelné a přesto by mělo zastavit většinu spambotů... ale ještě potřebuju, aby ho někdo otestovat z browseru s vypnutým javascriptem.... (mě se s testováním releasů zdržovat nechce, potřebuju testery :-)
 

Zobrazeno 3 komentářů z 3 nalezených (zpracování trvalo 0.29 sekund).

Pozor, vložením komentáře souhlasíte s pravidly hry TečkyCZ! [zobrazit pravidla] →
Ochrana proti spambotům - tři-krát-tři je ... ? (napište číslicí - nemělo by byt potřeba při zapnutém JavaScriptu)
Sociální síť (přihlaste se předem, 1. řádek<=105 znaků=status, zbytek=odkaz)
Offtopic resolver (týká se odpověď původního tématu, nebo patří jinam?)
Přezdívka (povinně) - nepoužívejte speciální znaky, mezery=podtržítka
E-mail (volitelně) - zobrazí se ikonka → [Gravatar] nebo → [Libravatar]

 Nelze použít HTML [zobrazit mikrosyntax] →

Nápověda: ve vlastním zájmu uvádějte u komentářů pouze funkční a dostupnou e-mailovou adresu. Přezdívku, která je jednou spojená s konkrétní e-mailovou adresou, už nyní nelze bez zásahu administrátora serveru spojit s jinou adresou. Uvedením neplatné e-mailové adresy si v budoucnu znemožníte upload ikonky i možnost použít některé další chystané neanonymní funkce vázané na uvedení platné e-mailové adresy.


Napojení na Gravatar.com a hodnocení článků a příspěvků [Začátek článku] [Začátek komentářů]
TečkaCZ [Nejnovější články] [Nejnovější komentáře] [Aktuální debaty] [Zeď vzkazů] [Zeď odkazů]
Tiskové zprávy a otevřené dopisy přebíráme z nejrůznějších informačních kanálů (bez výslovného souhlasu autorů)
Licenční práva k použitým obrázkům a grafickým motivům nejsou definována (přebírejte pouze texty bez obrázků)
Texty článků i komentáře bez uvedení copyrightu jsou chráněny GNU Free Documentation License
Publikační systém TečkyCZ vyvíjejí Arachne Aerospace, webhosting sponzorují SPOJE.NET
Založeno na Quzo engine, (G)1999-2002 David Čermák, (G)2002-2013 Michael Polák
Seznam aktuálních článků na TečceCZ je dostupný také ve formátu RSS (XML)
Můžete také sledovat TečkuCZ na Google+ nebo Twitter feed TečkyCZ
Články přebírá i rubrika Věda a výzkum na serveru Právě dnes
TečkaCZ občas prochází testy XHTML a CSS2 validity
SPOJE.NET Arachne Labs
       TečkaCZ
 •  
 • Čtení komentářů →
 • Psaní komentářů →
 • Debaty →
 • Články →
 • Tagy →
 • Ročníky →
 • Rubriky →
 • RSS kanály →
 • Vzhled →
 • Ostatní →
 •  
[] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
 •