.       
[dnes je 22. října 2016]

Jak propojit váš web se sociálními sítěmi Identica i Twitter současně.

xChaos 13. listopadu 2010 [7118 znaků] [editováno 28. února 2015] [HowKnow]
★★★★★ [ + ] 5 [5x] [ - ]
9017 ← RSS 813 fb 34 twitter 208 google 215 seznam 3 nyx 10 bot 4071
Buďte první, kdo napíše kvalitní komentář k tomuto článku...

Když jsem se nedávno rozzuřil na sociální síť #Facebook, tak jsem současně okamžitě prohlásil, že samotný vztek a nechuť se podřídit nebude stačit: tuhle letadlovou sociální hru zastavíme pouze každenní drobnou mravenčí prací a tím, že vytvoříme pro své online přátele (či zkátka pro své online obecenstvo, publikum) prostředí, které bude přínosnější, intuitivnější a zábavnější, než je #Facebook. Takže jako další krok jsem hloubal nad různými možnostmi automatické publikace odkazů na články na alternativních sociálních sítích... #twitter #identica #web2 #programming

Sociální síť Twitter [twitter.com] představuje oproti Facebooku ono pověstné "menší zlo": je to pořád centralizované komerční zlo - ale je takové přítulnější, praktičtější, ergonomičtější, jeho základní koncepce (která se mimochodem ovšem neustále bouřlivě vyvíjí) je logičtější, má ambice žrát méně vašeho času (viz omezení max. délky tvítu (cvrdliku ?) vč. URL), a je orientována striktně textově - což v éře rozkošatělého multimediálně-klikacího Webu 2.0 skoro ani nevypadá uvěřitelně, ale je to tak: Tweety jsou zkrátka řetězce tvořené max. 140 Unicode znaky, které lze tisknout, SMSkovat, copy+pasteovat kamkoliv - např. do e-mailu - předčítat, nebo i přepisovat na papír, ručně nebo třeba i pomocí psacího stroje :-). Vlastně jsou to takové tochu telegramy stop. Nic víc stop. Jak vznikla magická hranice 140ti znaků, to přesně nevím - údajně se původně předpokládalo intenzivní propojení s SMS zprávami v mobilních sítích. Faktem je, že se mi daří podstatnou část sdělení na tuto délku zkracovat - většinou dodatečným odmazáním různých "plevelných" slov typu "No", "Tedy", apod. Smyslem zkrácení není šetřit jakýkoliv hypotetický "vzácný zdroj" na Internetu (bandwidth, paměťový či diskový prostor nebo výpočetní výkon) - ale šetřit nejvzácnější komoditu dneška - lidský čas. Konkrétně čas, který je kdokoliv z nás ochoten vynaložit, aby se snažil rozšifrovat sdělení někoho úplně neznámého nebo cizího - a rozhodnout se, zda je pro něj nebo jeho okruh známých toto sdělení zajímavé.

Ostřílení weboví harcovníci si dlouho z Twitteru dělal legraci - ale to nic nemění na tom, že poté, co si jeho pokročilejší uživatelé původní minimalistickou specifikaci v podstatě původně svépomocí (i když nový web Twitteru pro toto už obsahuje zabudovanou podporu) rozšířili o svéráznou "rozšiřující syntax" - tedy od #kanály a @odpovědi - tak se z toho stal podobně použitelný nástroj jakožto IRC - vadou na kráse samozřejmě zůstává centralizace. (A pochopitelně je tu i drobná diskriminace většiny neanglofonních národů: jako názvy Twitter kanálů nelze používat všechny unicode znaky, jak jsem dnes zjistil)

Přímé publikování na Twitteru je možné několika způsoby. Při použití prvního přímočarého způsobu /?status=... se mi do statusu nedaří žádným trikem rozumě dostat češtinu nebo mezery - a při použití vestavěného "sdíleče" mi zase Twitter svévolně zkracuje URL, které mu posílám už beztak krátké - a skrývá tím před svými uživateli název mé domény, který mezi ně naopak potřebuji rozšířit coby "virální mem" - takže ani z druhého přístupu nejsem příliš nadšen. Třetí možností je použít nějaký publikační applet třetí strany - ovšem i tyto applety mi pod záminkou zkracování šifrují vkládaná URL. Možnost snadného "Tweetování" odkazů na články jsem tedy využil v té po době, že čtenářům ve statusu nabídnu jen URL a očekávám, že nějaký kreativní komentář s českou diakritikou už připíší sami. A pokud někdo nemá nápad, co do tweetu vlastně připsat jako doplňující komentář, tak asi udělá lépe, pokud začne sledovat přímo Twitter feed TečkyCZ - a jednoduše odkazy retweetne v moment, kdy se mu zobrazí na jeho "zdi".

Tento přístup mi ovšem nutil vkládat odkazy na články TečkyCZ do Twitteru ručně, což mě pochopitelně značně přidělávalo práci. Řešení jsem nalezl v propojení se sociální sítí Identi.ca - které se provádí velice jednoduše ze strany Identicy (pokud jste současně ze stejného browseru zalogovaní i do svého účtu na Twitteru).

Samotná Identi.ca je cosi jako referenční implementace sociálního webu postaveného na open source platformě Status.Net. I když účet si tam (ze zvědavosti) založil zjevně kde kdo, tak je třeba konstatovat, že tato platforma zatím nežije ani zdaleka tolik, jako Twitter (a nebo se mi zatím nepodařilo sledovat žádné aktivní uživatele). A navíc je daleko náchylnější vůči spamu. Každopádně jsem objevil velice jednoduché API pro publikování statusu na webu Identi.ca - a pochopitelně, pokud máte na svůj účet u Identicy připojený i váš účet na Twitteru, tak od vás pochopitelně jednou zveřejněný status převezme i Twitter - a vy řešíte jen publikaci článku a ostatní můžete pustit z hlavy. Možná se tímto způsobem lze napojit i přímo na API Twitteru - jenže proč nezabít dvě mouchy jednou ranou, pokud je to tak snadné :-)

Návod jsem našel u Gůglů v kuchyni [code.google.com] a je to celé fakt triviální:

require_once("identica.lib.php");
$identica = new Identica('teckacz', $heslo);
$msg = '#teckacz '.iconv('iso-8859-2','utf-8',$clanek['name']).' http://teckacz.cz/tw/'.strval(intval($ID));
echo "Result:".strval($identica->updateStatus($msg));

Majitelé modernějších CMS, které data ukládají na serveru přímo v kódování utf-8 navíc mohou navíc vynechat konverzi do utf-8 - jinými slovy, není to tak složité, jak to vypadá - parametrem metody updateStatus() je zkrátka jakýkoliv textový řetězec. Ale je pravda, že protože TečkaCZ je stále ještě umatlaná v PHP4 (a já si stále ještě nenašel čas jí celou přepsat do Céčka, což se chystám už léta), tak jsem musel provést "backport" souboru identica.lib.php z PHP5 do PHP4: což spočívalo v náhradě řetězce private na var, resp. private function na function. Jak já jen nenávidím objektové programování ! Ve skutečnosti - používání cizího API si podle mě nezasluhuje označení "programování" vůbec - je to prostě jen prostá codeřina/nádeničina. A PHP je samozřejmě mor - ale bohužel, jsou to právě tyto momenty, kdy třeba někdo releasne API ke svému webu ve formě PHP fragmentu (navíc zpětně nekompatibilního), kdy je člověk nucen si navléci gumové rukavice a sáhnout na místa, kam denní světlo obvykle nemůže. A to nemluvím o tom, že docela dlouho jsem (samozřejmě omylem) překračoval maximální povolenou délku odesílaného statutu - ale celé to bastl-APU mě nebylo schopné sdělit korektní chybovou hlášku... každopádně uvítám, pokud se někomu moje zkušenosti budou hodit, a začne tímto způsobem (přes identi.cu) jednoduše "tvítovat" odkazy na svoje články i s diakritikou, apod.

Jsem víceméně rád, že jsem v poslední době unikl ze zhoubného vlivu hloupých online her jako Travian nebo Farmville - a že už zase "hackuji" různá webová API a zvolna se vracím do hry jako programátor. (Tedy - ne že bych měl něco proti "massive multiplayer online" hrám všeho druhu, zejména pokud by šlo o strategie - ale přijde mi fakt hloupé postavit výhru v takové hře na tom, že někdo někam pošle zpoplatněnou SMSku, že ano...)

No a na závěr - převzato z Twitteru:

Jaký je rozdíl mezi sítěmi #Twitter a #Facebook v ČR? V jednom případě jde o sdružování elit, v druhém jelit. :-) #fb


[Vypnout sloupcovou sazbu článku] pro browsery Firefox, Opera a Chrome [zpět na začátek sloupcové sazby]
CZK 2900242944/2010 (VS 1074) BTC 19rriLx8vR19wGefPaMhakqnCYNYwjLvxq
Podpořte autora článku nebo celou TečkuCZ [zobrazit možnosti]

Sdílet v síti [Twitter] [Google+] [Facebook] [Jagg.cz]
Formátovat pro tisk [bez komentářů] [s komentáři]
Krátká forma URL (adresy) [http://teckacz.cz/1074]
Všechny články [od autora xChaos] [v rubrice HowKnow] [nejnovější]

Hodnocení článku čtenáři [ + ] 5 [5x] [ - ]
Tip: Pro moderaci článků (kladné nebo záporné hodnocení) je nutné použít browser, který podporuje javascript a cookies.
Zobrazeno 0 komentářů z nalezených (zpracování trvalo 0.2 sekund).

Pozor, vložením komentáře souhlasíte s pravidly hry TečkyCZ! [zobrazit pravidla] →
Ochrana proti spambotům - tři-krát-tři je ... ? (napište číslicí - nemělo by byt potřeba při zapnutém JavaScriptu)
Sociální síť (přihlaste se předem, 1. řádek<=105 znaků=status, zbytek=odkaz)
Offtopic resolver (týká se odpověď původního tématu, nebo patří jinam?)
Přezdívka (povinně) - nepoužívejte speciální znaky, mezery=podtržítka
E-mail (volitelně) - zobrazí se ikonka → [Gravatar] nebo → [Libravatar]

 Nelze použít HTML [zobrazit mikrosyntax] →

Nápověda: ve vlastním zájmu uvádějte u komentářů pouze funkční a dostupnou e-mailovou adresu. Přezdívku, která je jednou spojená s konkrétní e-mailovou adresou, už nyní nelze bez zásahu administrátora serveru spojit s jinou adresou. Uvedením neplatné e-mailové adresy si v budoucnu znemožníte upload ikonky i možnost použít některé další chystané neanonymní funkce vázané na uvedení platné e-mailové adresy.


Jak propojit váš web se sociálními sítěmi Identica i Twitter současně. [Začátek článku] [Začátek komentářů]
TečkaCZ [Nejnovější články] [Nejnovější komentáře] [Aktuální debaty] [Zeď vzkazů] [Zeď odkazů]
Tiskové zprávy a otevřené dopisy přebíráme z nejrůznějších informačních kanálů (bez výslovného souhlasu autorů)
Licenční práva k použitým obrázkům a grafickým motivům nejsou definována (přebírejte pouze texty bez obrázků)
Texty článků i komentáře bez uvedení copyrightu jsou chráněny GNU Free Documentation License
Publikační systém TečkyCZ vyvíjejí Arachne Aerospace, webhosting sponzorují SPOJE.NET
Založeno na Quzo engine, (G)1999-2002 David Čermák, (G)2002-2013 Michael Polák
Seznam aktuálních článků na TečceCZ je dostupný také ve formátu RSS (XML)
Můžete také sledovat TečkuCZ na Google+ nebo Twitter feed TečkyCZ
Články přebírá i rubrika Věda a výzkum na serveru Právě dnes
TečkaCZ občas prochází testy XHTML a CSS2 validity
SPOJE.NET Arachne Labs
       TečkaCZ
 •  
 • Čtení komentářů →
 • Psaní komentářů →
 • Debaty →
 • Články →
 • Tagy →
 • Ročníky →
 • Rubriky →
 • RSS kanály →
 • Vzhled →
 • Ostatní →
 •  
[] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
 •