.       
[dnes je 29. září 2016]

Steve Jobs? Denis Ritchie, John McCarthy, Jack Tramiel

xChaos 14. dubna 2012 [9075 znaků] [editováno 28. února 2015] [Hrobor a smrtor]
★★★ [ + ] 3 [3x] [ - ] [zajímavé[x] logické[x]]
9597 ← RSS 4274 twitter 193 google 29 seznam 8 nyx 10 bot 3976
[Komentářů 6]

Zakladatele firmy #Apple znal celý svět. Zpráva o úmrtí spolutvůrce jazyka C a operačního systému #Unix pronikla jen mezi nás geeky, protože mainstreamová média moc netušila o koho jde. Vynálezce jazyka #LISP neznali už ani geekové. A opravdu zajímavé bude sledovat, kdo si povšimne smrti Jacka Tramiela, klíčového obchodníka stojícího za značkami mikropočítačů #Commodore a #Atari [Summary: four key figures of #information #technology died recently]
icon

Dne 8.dubna 2012 zemřel na selhání srdce ve věku 83 let Jack Tramiel [en.wikipedia.org] - obchodník v oblasti osobních informačních technologií, jehož osobní osud (dětství v koncentračním táboře) byl zaručeně nejpohnutější ze všech zakladatelů našeho oboru (a ne náhodou k jeho postavě odkazují ve svých dílech také někteří z cyberpunkových klasiků). Propojení jeho osoby s 2.světovou válkou a érou nacismu je tedy srovnatelné s osobou Alana Turinga: ten významně přispěl k vítězství Spojenců, díku čemuž Jack Tramiel přežil a o zhruba tři až čtyři desetiletí později pomohl rozpoutat počítačovou revoluci.

Je příliš jednoduché označit ho jako toho, kdo z éry rozmachu malých osobních počítačů v 80.letech 20.století vyšel jako poražený: jako podnikatel ekonomicky neúspěšný rozhodně nebyl - pouze se na rozdíl od řady jiných stáhl z trhu ve chvíli, kdy už bylo jasné, že se na něm nedokáže udržet. Jeho zásluhy jsou naprosto srovnatelné se zásluhami jiných průkopníků této éry: počítač Commodore 64 byl jedním z několika typů "domácích mikropočítačů na hraní", které sehrály klíčovou roli v revoluci osobních počítačů v 80. letch 20. století. A typ Atari ST zase sehrál zásadní roli v historii elektronické hudby a patřil spolu s Apple Macintosh a Commodore Amiga a mezi tři nejrozšířenější mikropočítače, které měly v 80. letech v řadě ohledů navrch nad počítači kompatibilními s IBM PC, které nakonec trh desktopových počítačů ovládly na dalších 20 let.

Zajímavý je způsob, jakým je jeho osoba spojena s hned dvěma klíčovými značkami této éry - Commodore a Atari - ale o tom si můžete přečíst na Wikipedii i jinde. Jestli korporace Apple v posledních letech symbolizovala ničím neomezenou sílu neosobního nadnárodního kapitálu, tak podnikání Jacka Tramiela bylo pravým opakem: byl to podnikatel-individualista a stejně jako firma Clive Sinclaira prorazil coby společnost s ručením omezením (Ltd.). Tyto jemné nuance klasického kapitalismu dnes stěží někdo ocení: polovinu uživatelů Internetu tvoří zarytí "antikapitalisté", zatímco druhou polovinu ti, kdo si myslí, že jediným smyslem existence firmy je IPO (pro antikapitalisty: vstup na burzu). (Třetí, největší polovinu pak tvoří ti, kdo neumí počítat ani do dvou). Vlastně se dá říct, že revoluce osobních počítačů smetla nejen gulášový socialismus východního bloku, ale i zbytky starosvětského středostavovského individuálního podnikání: od 90tých let ekonomiku ovládají v podstatě jen megakorporace (a ano - pořád existují vyjímky a já o nich mám rozepsaných několik článků).

Zbytek tohoto článku přináším tak trochu "s křížkem po funuse" - protože nashromážděné odkazy jsem nestihl zveřejnit v době, kdy byly stále ještě aktuální. Ale moje úvahy jsou doufám nadčasové a Jack Tramiel si určitě zaslouží být řazen do stejné ligy.

Když zemřel Dennis Ritchie, tvůrce jazyka C a Unixu [www.root.cz] tak jsem se o jeho smrti dozvěděl nejdříve z alternativních médií, protože se nikde neobjevila oficiální oznámení rodiny a běžná média Ritchieho neznají. Zprávu o jeho smrti na v eřejnost jako první přinesl BoingBoing: Dennis Ritchie, 1941-2011: Computer scientist, Unix co-creator, C programming language designer [boingboing.net]. Zpráva nějaký čas chyběla dokonce ani na Slashdotu, který jinak sleduje vše geekovské (tedy i "céčkové", "unixové" a "linuxové").

Druhý z autorů Unixu a C, Ken Thompson, nyní pracuje jako distinguished engineer v Googlu. Oba společně v lednu 2011 obdrželi tzv. Japan prize [tech.slashdot.org]

Rozhodně stojí za zmínku, že Richard Stallman (pro změnu zakladatel GNU hnutí a autor asi nejvlivnějšího překladače jazyka C - pokud vlivem rozumíme i jiný vliv, než vliv čistě technologický) neviděl v Jobsovi zrovna hrdinu:

Zemřít v 56 letech je určitě předčasné a smutné... ale faktem je, že po průkopnických začátcích na přelomu 70. a 80. let se firma Apple zaměřovala vlastně už hlavně na omezování svobody uživatelů svých produktů, nikoliv na její rozšiřování. Zprvu pod záminkou, že to či ono vlastně koncoví uživatelé vůbec nepotřebují vědět či nastavovat, později pod záminkou, že firma Apple sama nejlépe ví, co je ergonomické a čím by se uživatelé měli zabývat - a v posledních letech pak už šlo i o omezování faktické (např. cenzura toho, které aplikace jsou povolené a které ne). V tomto měl Stallman bohužel pravdu. Pokud by se byla v posledních letech, ještě za jeho života, bývala nezvedla ta vlna nekritického vyzdvihování "zásluh" Steva Jobse o vše možné, tak asi nebyla potřeba ani tato nepříjemná kritika ... firma Apple samozřejmě nebyla v průměru horší, než celá naše civilizace - ale nebyla ani lepší. Velké firmy jsou převážně velké hromady peněz. A naopak: ne každému dobrému nápadu se podaří sehnat dost peněz na svojí realizaci.

Steve Jobs [en.wikipedia.org] zemřel 5. října 2011 - pouze 3-4 dny před dmr [en.wikipedia.org], který zemřel v osamělosti 8 nebo 9 října 2011.

Spolu s třemi klasiky počítačové revoluce zemřel ve stejném období ještě čtvrtý, o kterém příznačně neví už vůbec nikdo: byl to vynálezce jazyka LISP John McCarthy [en.wikipedia.org] - kognitivní vědec s velkým vlivem na výzkum umělé inteligence. Jazyk LISP představuje (dodnes pro většinu programátorů v podstatě neuchopitelnou a nepochopitelnou) akademickou alternativu k tomu, jakým způsobem jsou dnes počítače převážně programovány a používány. Jazyk LISP byl dlouho pokládán za klíčový z hlediska rozvoje umělé inteligence - místo toho svět ovládly v podstatě primitivní, jednoúčelově procedurálně naprogramované plastové desktopové hračky bez vlastní inteligence.

Jako praktikující programátor mám pochopitelně asi nejblíže k osobě Dennise Ritchieho. Je neuvěřitelně symbolické, že člověk, jehož technologie je dodnes masově využívána a stojí na ní naprostá většina dnešní internetové technologie, zemřel tak zásadně opomenut hlavním proudem médií. Jeho technologie nedosahovala závratných výšin akademické abstrakce - programovací jazyk C byla ale nadčasový a praktický - a jeho roli v oblasti IT by šlo v klasickém průmyslu přirovnat k vynálezům Parsonovy parní turbíny, Teslova asynchronního elektromotoru či Dieselova vznětového motoru: to vše byly vynálezy, na kterých pak dalších sto let stála velká část světové ekonomiky. Sám v potenciál jazyka C věřím, a počítám s ním pro některé svoje rozpracované projekty (např. projekt decentralizované sociální sítě MemoryLeaks, na který v budoucnu přejde i tento e-zine).

Média vzhlíží samozřejmě hlavně ke komerčnímu úspěchu - a to navíc nejraději k takovému, který tragicky končí na samém vrcholu. Nikoliv k takovému úspěchu, po kterém přirozeně následuje ústup z výslunní, odchod do důchodu a poklidné stáří. Ale informatika je obor, který vládne světu z prostoru mezi klávesnicí a židlí, který patří mezi nejbezpečnější na světě. Hrdinové počítačové revoluce se v průměru dožili daleko vyššího věku, než například průkopníci letectví či slavní mořeplavci. To, co bylo na jejich životních osudech epické a zapíše se do historie, bude nutné hledat někde jinde.


[Vypnout sloupcovou sazbu článku] pro browsery Firefox, Opera a Chrome [zpět na začátek sloupcové sazby]
CZK 2900242944/2010 (VS 1163) BTC 19rriLx8vR19wGefPaMhakqnCYNYwjLvxq
Podpořte autora článku nebo celou TečkuCZ [zobrazit možnosti]

Sdílet v síti [Twitter] [Google+] [Facebook] [Jagg.cz]
Formátovat pro tisk [bez komentářů] [s komentáři]
Krátká forma URL (adresy) [http://teckacz.cz/1163]
Všechny články [od autora xChaos] [v rubrice Hrobor a smrtor] [nejnovější]

Hodnocení článku čtenáři [ + ] 3 [3x] [ - ]
Tip: Pro moderaci článků (kladné nebo záporné hodnocení) je nutné použít browser, který podporuje javascript a cookies.
Komentáře čtenářů [napsat vlastní]
Skrýt hodnocené nebo méně.


marek (960105feaa0b38a8) 17. dubna 2012 ← komentářů 143 ← [20%] 61 [315x] ✘✘ [ + ] -2 [2x] [ - ] [duplicitní[x]] ↻ 233 [Steve Jobs? Denis Ritchie, John McCarthy, Jack Tramiel] Nekvalitní komentář! [zobrazit]
:) marek (960105feaa0b38a8) 17. dubna 2012 ← komentářů 143 ← [20%] 61 [315x]
[ + ] 1 [5x] [ - ] [radikální[x] podivné[x] nekvalitní[x] blábol[x]] ↻ 563
[Steve Jobs? Denis Ritchie, John McCarthy, Jack Tramiel] → [/-/19145]

Skvělé. Je dobré připomenout, že v IT existují i jiná a ve skutečnosti daleko významnější jména než Bill Gates, Steve Jobs či Linus Thorwalds. Klidně bych přidal i Steva Ballmera a Marka Allena či Steva Wozniaka, bez kterých bychom podle mě dnes žádný... [celkem 2960 znaků] [zobrazit]

:) marek (960105feaa0b38a8) 17. dubna 2012 ← komentářů 143 ← [20%] 61 [315x]
[ + ] 1 [1x] [ - ] [předvídatelné[x]] ↻ 517
[Steve Jobs? Denis Ritchie, John McCarthy, Jack Tramiel] → [/-/19146]

Omlouvám se za 2x, ale nejdřív nebylo a pak hned 2x.

xChaos 17. dubna 2012 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x] ✘✘✘✘ [ + ] -4 [4x] [ - ] [offtopic[x] blábol[x] radikální[x]] ↻ 11 [Steve Jobs? Denis Ritchie, John McCarthy, Jack Tramiel] Nekvalitní komentář! [zobrazit]
:) xChaos 17. dubna 2012 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [2x] [ - ] ↻ 487
[Steve Jobs? Denis Ritchie, John McCarthy, Jack Tramiel] → [/-/19157]

@marek:19145 ...každopádně, i když moderace "radikální blábol" jsem se zatím ještě nedočkal, tak s tím musím polemizovat: já si rozhodně nemyslím, že informační revoluce neproběhla - pouze mě zajímá, jak s ní pracují média, které osobnosti glorifikují,... [celkem 1691 znaků] [zobrazit]

:) xChaos 18. dubna 2012 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 589 → 356
[Steve Jobs? Denis Ritchie, John McCarthy, Jack Tramiel] → [/-/19186]

Připravovaný nový film o Stevu Jobsovi se zaměří na období 1971 - 2000, zejména ranná léta Applu
→ [http://www.neowin.net/news/interview-we-chat-with-the-producer-of-the-upcoming-steve-jobs-movie]
Pirates of Silicon Valley was made in 1999, before Jobs and Apple launched the iPod, iPhone and iPad ... Our movie primarily focuses on the early years of Apple, its founding and the up and down years: 1971 - 2000.
tagy #apple #silliconvalley #movie
 

Zobrazeno 6 komentářů z 6 nalezených (zpracování trvalo 0.39 sekund).

Pozor, vložením komentáře souhlasíte s pravidly hry TečkyCZ! [zobrazit pravidla] →
Ochrana proti spambotům - tři-krát-tři je ... ? (napište číslicí - nemělo by byt potřeba při zapnutém JavaScriptu)
Sociální síť (přihlaste se předem, 1. řádek<=105 znaků=status, zbytek=odkaz)
Offtopic resolver (týká se odpověď původního tématu, nebo patří jinam?)
Přezdívka (povinně) - nepoužívejte speciální znaky, mezery=podtržítka
E-mail (volitelně) - zobrazí se ikonka → [Gravatar] nebo → [Libravatar]

 Nelze použít HTML [zobrazit mikrosyntax] →

Nápověda: ve vlastním zájmu uvádějte u komentářů pouze funkční a dostupnou e-mailovou adresu. Přezdívku, která je jednou spojená s konkrétní e-mailovou adresou, už nyní nelze bez zásahu administrátora serveru spojit s jinou adresou. Uvedením neplatné e-mailové adresy si v budoucnu znemožníte upload ikonky i možnost použít některé další chystané neanonymní funkce vázané na uvedení platné e-mailové adresy.


Steve Jobs? Denis Ritchie, John McCarthy, Jack Tramiel [Začátek článku] [Začátek komentářů]
TečkaCZ [Nejnovější články] [Nejnovější komentáře] [Aktuální debaty] [Zeď vzkazů] [Zeď odkazů]
Tiskové zprávy a otevřené dopisy přebíráme z nejrůznějších informačních kanálů (bez výslovného souhlasu autorů)
Licenční práva k použitým obrázkům a grafickým motivům nejsou definována (přebírejte pouze texty bez obrázků)
Texty článků i komentáře bez uvedení copyrightu jsou chráněny GNU Free Documentation License
Publikační systém TečkyCZ vyvíjejí Arachne Aerospace, webhosting sponzorují SPOJE.NET
Založeno na Quzo engine, (G)1999-2002 David Čermák, (G)2002-2013 Michael Polák
Seznam aktuálních článků na TečceCZ je dostupný také ve formátu RSS (XML)
Můžete také sledovat TečkuCZ na Google+ nebo Twitter feed TečkyCZ
Články přebírá i rubrika Věda a výzkum na serveru Právě dnes
TečkaCZ občas prochází testy XHTML a CSS2 validity
SPOJE.NET Arachne Labs
       TečkaCZ
 •  
 • Čtení komentářů →
 • Psaní komentářů →
 • Debaty →
 • Články →
 • Tagy →
 • Ročníky →
 • Rubriky →
 • RSS kanály →
 • Vzhled →
 • Ostatní →
 •  
[] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
 •