.       
[dnes je 27. září 2016]

Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)

xChaos 18. dubna 2012 [6466 znaků] [editováno 28. února 2015] [Technologické úlety]
★★ [ + ] 2 [6x] [ - ] [informativní[x] vtipné[x] nekvalitní[x] blábol[x] aktuální[x]]
12733 ← RSS 4534 fb 2 twitter 337 google 85 seznam 10 nyx 53 bot 5544
[Komentářů 17]

Fanoušci poletovadel pro každodenní použití se dlouho upínali k myšlence létajícího automobilu - protože letadla potřebují alespoň minimální letištní plochu a běžné vrtulníky jsou zase hlučné a neekonomické. Ale co takhle zkombinovat minimalismus motocyklu s principem vrtulníku? #aerospace #helicopter #geek #transport [Summary: #Prototype of #hoverbike from #motorbike parts was built in #Australia]
icon

Co je snem každého opravdu krutopřísňácky hustodrsného motorkáře? Mít tak silný motocykl, aby na něm dokázal... uletět policejnímu vrtulníku! A ještě přitom udělat tak pekelný rámus, aby o něm vědělo celé město. Kombinace tohoto klukovského bdělého snu s létajícími auty z dystopické Blade-Runner-budoucnosti už existuje v podobě prototypu, byť zatím v podstatě neotestovaného. Věřím, že vynálezce má dobré důvody, proč se zatím nijak nehrne do skutečných letových zkoušek popolétadla, jehož těžiště se nachází povážlivě blízko rovině otáčení vrtulí a které má jen minimum aerodynamických řídících prvků: je jistě zajímavější nejdřív udělat dojem na celý svět a přilákat pozornost ke svém webu a potom se teprve zabít pomocí svého vynálezu: toto je v podstatě nejosvědčenější recept, který by jistě doporučila většina historických vynálezců čehokoliv rychlejšího než chůze či dokonce více-méně skákajícího či létajícího ... a současně i většina rockových hvězd.

Vynálezce zatím podniká testovací lety s dálkově řízeným modelem svého vynálezu - což je moudré a svědčí to tom, že pud sebezáchovy bude v tomto století hodně v módě. Ale abychom k němu nebyli jen nespravedlivě zžíravě ironičtí, tak do budoucna plánuje zlepšit stabilitu svého vynálezu pomocí gyroskopů (a ostatně gyroskopický efekt dvou vertikálně rotujících vrtulí taky asi nebude úplně zanedbatelný...)

Vynálezce možná mohl inspirovat historický létající džíp [en.wikipedia.org], se kterým v 50.letech 20.století experimentovala americká armáda (jak je vidět, tak proti tajemným ruským ekranoplánům mohli Jamesové Bondové éry studené války nasadit v ehm, přízemních leteckých soubojích skutečně široký arzenál dnes už polozapomenutých, ale o to kurióznějších popolétadel, jejichž společným jmenovatelem byla schopnost přinutit protivníka zemřít smíchy). Dalším inspiračním zdrojem pak mohly být legendární speedery známé z prostředí Star Wars.

Pro TečkuCZ je pochopitelně důležitou součástí komentování každého nového vynálezu vytyčení správné obrozenecké termitologie. Kde bychom dnes byli bez nosočistoplen, ďasíků, klapkobřinkostrojů, apod. A hlavně odvážné počešťování je asi jediná věc, kterou vám všechny ty Wajrdy a Slešdoty a Redžistery prostě nebudou nikdy umět nabídnout! Nicméně zatímco termín "hladinolet" (z výše zmiňovaného článku o ekranoplánech) je v podstatě mimo jakoukoliv diskuzi (snad kromě fonetické podobnosti se jménem "Hladolet",což je mimochodem obrozenecký název pro planetu Saturn), tak přeložit do češtiny pojem "hoverbike" pro mě byl skutečný oříšek. Jak z názvu tohoto článku vyplývá, tak se nemohu rozhodnout mezi "vrtulocyklem" a "motorníkem". Vrtulocykl se nabízí zcela přirozeně, protože stroj vznikne z motocyklu pouhým nahrazením kol vrtulemi a pootočením roviny jejich rotace o 90° - na druhou stranu pro motorník zase mluví podobnost s existujícím pojmem "vírník" a navíc je zde kladen důraz na ten motor: stroj je tvořen v podstatě jenom motorem a jezdcem na něm. Pojem vrtulocykl by mohl imaginaci nasměrovat také k létajícímu kolu Jana Tleskače - což by v tomto případě byl omyl.

Víceméně po uzávěrce článku mi napadl ještě termín "motoptéra" - je rozhodně svinější, než "vrtulocykl" - ale bohužel, kocovka -ptéra je od dob románu Duna spojována spíše s létajícími stroji schopnými mávat křídly. A to asi nejen v češtině.

Sympatické samozřejmě je, že řídící program modelu je napsaný v Céčku. Projekt si proto určitě zaslouží tag #geek ... ten je v poslední době natolik nadužívaný až zneužívaný, že se díky tomu snad alespoň širší publikum dozví, co původně znamenal.

Co dodat na závěr - ekologické to s 80 kW motorem z motocyklu není ani trochu, ale je to alespoň adrenalinové, ulítlé - a především zvláštním způsobem okouzlující. Už jen samotná estetika elegantního stroje, kombinujícího kevlarovou kostru s dřevěnými dvoulistými vrtulemi rozhodně stojí za to. Pokud se toto uspořádání popolétadel skutečně ukáže reálně použitelné, tak jak jen mohlo unikat lidské imaginaci celých dlouhých 110 let historie letectví? Jak mohly vypadat bitvy druhé světové války, kdyby Indiana Jonese nehonili nacisté na ikonických motocyklech BMW se sajdkárami, ale rovnou na řvoucích motornících téže značky? Po vzoru pojmu dieselpunk [en.wikipedia.org] by takové fantazie šlo označit jako "dvojtaktpunk". Jakkoliv diskutovaný prototyp je poctivě čtyřtaktní, tak enviromentálně-katastrofální dvoutaktní motory nabízí vyšší poměr výkon / hmotnost, a tudíž by pomocí nich zřejmě mělo být možné konstruovat popolétadla tohoto ražení i v alternativních historiích.

Vynález by měl jistě i zajímavé důsledky v rovině genderově-eroticko-sbližovací: zatímco skutečným smyslem motopohybovadel všech velikostí a cenových kategorií -od legendárního italského mopedu Vespa až po plnokrevný Harley-Davidson - bylo v podstatě to, aby chrabrý jezdec-muž udělal dojem na potenciální spolujezdkyně a tu nejatraktivnější z nich přesvědčil k adrenalinové jízdě někam zaručeně mimo sféru sociálního vlivu svojí matky a jejího otce, tak udávaná maximální vzletová hmotnost motorníku v tomto směru neposkytuje velké naděje - leda by si pilota stopla nějaká odvážná anorektička. Sociálním důsledkem rozšíření této technologie by tedy bylo buď rovnoprávné poletování obou pohlaví na vlastních strojích - a nebo, což je pro 21. století velice příznačné - by stroj umožňoval (samozřejmě metaforicky řečeno) pouze sebeukájení jediného pilota...


[Vypnout sloupcovou sazbu článku] pro browsery Firefox, Opera a Chrome [zpět na začátek sloupcové sazby]
CZK 2900242944/2010 (VS 1195) BTC 19rriLx8vR19wGefPaMhakqnCYNYwjLvxq
Podpořte autora článku nebo celou TečkuCZ [zobrazit možnosti]

Sdílet v síti [Twitter] [Google+] [Facebook] [Jagg.cz]
Formátovat pro tisk [bez komentářů] [s komentáři]
Krátká forma URL (adresy) [http://teckacz.cz/1195]
Všechny články [od autora xChaos] [v rubrice Technologické úlety] [nejnovější]

Hodnocení článku čtenáři [ + ] 2 [6x] [ - ]
Tip: Pro moderaci článků (kladné nebo záporné hodnocení) je nutné použít browser, který podporuje javascript a cookies.
Komentáře čtenářů [napsat vlastní]
Skrýt hodnocené nebo méně.


volani.webnode.cz 19. dubna 2012 ← komentářů 1511 ← [26%] 332 [1314x] ✘✘ [ + ] -2 [2x] [ - ] [blábol[x]] ↻ 560 [Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] Nekvalitní komentář! [zobrazit]
:) xChaos 19. dubna 2012 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 652
[Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] → [/-/19195]

@volani.webnode.cz je fakt, že érou ustavování nových všeobecných standardů, ať už průmyslových nebo jazykových, bylo spíš 19. století. 21. století je skutečně érou značek.

ale fakt nevím, proč bych něčemu říkal "arachnolet", když je to nápad / výtvor / produkt někoho jiného... to by bylo fakt horši-než-infantilní: pokud bych takto něčemu měl říkat, tak snad něčemu, co sám vymyslím / vytvořím, ne? to by bylo alespoň infantilní :-) (aneb mám nový cíl - být alespoň kvalitně dětinský, když už nedokážu být dospělý :-)

:) santiago (be6a2b08be779a99) 19. dubna 2012 ← komentářů 106 ← [69%] 92 [134x]
✔✔✔✔ [ + ] 4 [4x] [ - ] [nečekané[x] kvalitní[x] zajímavé[x]] ↻ 953
[Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] → [/-/19198]

> a ostatně gyroskopický efekt dvou vertikálně rotujících vrtulí taky asi nebude úplně zanedbatelný...

Tipoval bych, ze ty dve vrtule se otaceji v opacnem smyslu, aby to celkove nevytvarelo rotacni moment. No a velmi zajimava a neintuitivni vlastnost gyroskopickeho efektu je ta, ze kdyz mas setrvacniky otacejici se v opacnem smyslu, tak se jejich efekt (vy)rusi.

:) volani.webnode.cz 19. dubna 2012 ← komentářů 1511 ← [26%] 332 [1314x]
[ + ] -1 [1x] [ - ] [offtopic[x]] ↻ 576
[Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] → [/-/19209]

@xChaos
Většina úspěšných značek prodává hlavně tu značku, ani nezáleží že tu danou věc vynalezli..
Mmekdonald také hamburgr nevynalezl a apple nevynalezl tablet či přehrávač, adidas nevymysleli sportovní boty, Skype nevymyslel internetové telefonování a tak by se dalo pokračovat.

Infantilní to asi je (belohradsky na vcerejsi debate "v ramci akce stop vlade" zminoval infaltilnost nakupovnai v hypermarketu v souvislosti s filmem cesky sen), ale nevím co myslíš tou kvalitou.

:) halo 19. dubna 2012 ← komentářů 2 ← [20%] 1 [5x]
✔✔ [ + ] 2 [2x] [ - ] [cool[x] nekompromisní[x]] ↻ 640 → 317
[Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] → [/-/19216]

To už mi zní jako vrtulovlak

→ [http://www.mnn.com/green-tech/research-innovations/photos/7-inventors-killed-by-their-inventions/valerian-abakovsky]

:) fikus (d4f53caa12e1641e) 19. dubna 2012 ← komentářů 586 ← [47%] 82 [178x]
[ + ] 1 [1x] [ - ] [trefné[x]] ↻ 733
[Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] → [/-/19217]

kdyby pouzil 4, ale mensi vrtule jako je to u znamych modelu asi by to bylo stabilnejsi, ale i sirsi.
zajimave bude az se to prevrhne na pilota a vrtule ho paralelne rozmixujou.

vrtulocykl, motoptera, ja bych navrhoval nazev tleskacolet.

:) xChaos 19. dubna 2012 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 684
[Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] → [/-/19220]

@fikus tak ta čtyřvrtulová verze mi pro cokoliv, co má mít těžiště zhruba v rovině otáčení vrtulí přijde taky nejlogičtější... tady se autor asi nechal unést svojí touhou po co největší vizuální podobnosti s motocyklem. Jinak "nekvalitní blábol", hmm... jste docela nevděčné publikum :-)

:) xChaos 19. dubna 2012 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 1 [1x] [ - ] [informativní[x]] ↻ 607 → 246
[Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] → [/-/19221]

... ještě k @fikus ... samozřejmě, quadrotulky dnes slaví comeback hlavně v bezpilotních verzích:
→ [http://en.wikipedia.org/wiki/Quadrotor]
Cituji: A number of manned designs appeared in the 1920s and 1930s. These vehicles were among the first successful heavier-than-air vertical take off and landing (VTOL) vehicles
V porobě těžkého vojenského nákladního letadla:
→ [http://en.wikipedia.org/wiki/Bell_Boeing_Quad_TiltRotor]
#aerospace #quadrotor

:) xChaos 19. dubna 2012 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 1 [1x] [ - ] [informativní[x]] ↻ 605 → 2
[Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] → [/-/19222]

Já nejsem blázen - já jsem letadlo...
[vložený obrázek]

:) xChaos 19. dubna 2012 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 564
[Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] → [/-/19224]

@halo ... sice to nemá moc společného, ale je to rozhodně jedno z témat, o kterých taky chystám článek. Historii vrtulí poháněných vlaků je krátká, ale fascinující :-)

:) fikus (d4f53caa12e1641e) 20. dubna 2012 ← komentářů 586 ← [47%] 82 [178x]
[ + ] 2 [4x] [ - ] [výstižné[x] nepřesné[x] pravdivé[x] předvídatelné[x]] ↻ 774
[Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] → [/-/19236]

citace "Jinak "nekvalitní blábol", hmm... jste docela nevděčné publikum :-)"
to je spis tim, ze lidi neklikaji na hodnoceni.

:) xChaos 23. dubna 2012 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 623
[Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] → [/-/19365]

@santiago ...a mimochodem... už jsem narazil i na lidi, kteří nevěří, že se ten gyroskopický efekt vyruší! (zvláště pak, pokud setrvačníky nebudou souosé). takže bude asi nutné provést nějaký experiment :-) (např. s jízdním kolem vzhůru nohama.. teď po cyklojízdě mi straší v předsíni, takže se možná odehraje menší TečkaCZ "Top Gear" :-)

:) xChaos 26. května 2012 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 662 → 374
[Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] → [/-/19784]

Sen Jana Tleskače se plní. Česká firma vyvíjí unikátní létající kolo
→ [http://zpravy.ihned.cz/lehke-zpravy/c1-55915810-video-sen-jana-tleskace-se-vyplnil-ceska-firma-vytvorila-letajici-kolo]
→ [http://www.technodat.cz/predstavujeme-projekt-f-bike-jehoz-cilem-je-virtualni-a-fyzicky-prototyp]
→ [http://www.caxmix.cz/2012/05/24/video-ceske-firmy-vyvijeji-unikatni-letajici-kolo-f-bike/]
tagy #bicycle #aerospace #cool

Poznámka: nepůjde tak docela o šlapací létající bicykl - ve hře bude samozřejmě elektrický pohon. Chystám podrobný samostatný článek - ale koncepčně je to velmi blízké tomu australskému "motorníku"...

:) xChaos 26. května 2012 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 641
[Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] → [/-/19785]

[vložený obrázek]
tagy #bicycle #aerospace #cool #image

xChaos 25. června 2012 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x] ✘✘ [ + ] -2 [2x] [ - ] [trapné[x]] ↻ 37 → 290 [Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] Nekvalitní komentář! [zobrazit]
:) guemhrilla 26. června 2012 ← komentářů 775 ← [-30%] -202 [662x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 571
[Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] → [/-/20482]

Napsal si ten clanek o osm dni pozdeji, nez zde linkovany Wired a taky se te nikdo nepta, odkud si asi cerpal.

:) xChaos 25. srpna 2014 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [2x] [ - ] [cool[x]] ↻ 522 → 193
[Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku)] → [/-/25146]

Hoverbike aims to take aviation to a new level (aneb další osudy vrtulocyklu...)
→ [http://www.reuters.com/video/2014/08/20/hoverbike-aims-to-take-aviation-to-a-new?videoId=340553849]
#aerospace #transport #hoverbike via #reuters

Tak to vypadá, že to, čemu jsem se rozhodl říkat "vrtulocykl", se anglicky bude jmenovat "hoverbike"...
 

Zobrazeno 17 komentářů z 17 nalezených (zpracování trvalo 0.37 sekund).

Pozor, vložením komentáře souhlasíte s pravidly hry TečkyCZ! [zobrazit pravidla] →
Ochrana proti spambotům - tři-krát-tři je ... ? (napište číslicí - nemělo by byt potřeba při zapnutém JavaScriptu)
Sociální síť (přihlaste se předem, 1. řádek<=105 znaků=status, zbytek=odkaz)
Offtopic resolver (týká se odpověď původního tématu, nebo patří jinam?)
Přezdívka (povinně) - nepoužívejte speciální znaky, mezery=podtržítka
E-mail (volitelně) - zobrazí se ikonka → [Gravatar] nebo → [Libravatar]

 Nelze použít HTML [zobrazit mikrosyntax] →

Nápověda: ve vlastním zájmu uvádějte u komentářů pouze funkční a dostupnou e-mailovou adresu. Přezdívku, která je jednou spojená s konkrétní e-mailovou adresou, už nyní nelze bez zásahu administrátora serveru spojit s jinou adresou. Uvedením neplatné e-mailové adresy si v budoucnu znemožníte upload ikonky i možnost použít některé další chystané neanonymní funkce vázané na uvedení platné e-mailové adresy.


Nadějný prototyp vrtulocyklu (motorníku) [Začátek článku] [Začátek komentářů]
TečkaCZ [Nejnovější články] [Nejnovější komentáře] [Aktuální debaty] [Zeď vzkazů] [Zeď odkazů]
Tiskové zprávy a otevřené dopisy přebíráme z nejrůznějších informačních kanálů (bez výslovného souhlasu autorů)
Licenční práva k použitým obrázkům a grafickým motivům nejsou definována (přebírejte pouze texty bez obrázků)
Texty článků i komentáře bez uvedení copyrightu jsou chráněny GNU Free Documentation License
Publikační systém TečkyCZ vyvíjejí Arachne Aerospace, webhosting sponzorují SPOJE.NET
Založeno na Quzo engine, (G)1999-2002 David Čermák, (G)2002-2013 Michael Polák
Seznam aktuálních článků na TečceCZ je dostupný také ve formátu RSS (XML)
Můžete také sledovat TečkuCZ na Google+ nebo Twitter feed TečkyCZ
Články přebírá i rubrika Věda a výzkum na serveru Právě dnes
TečkaCZ občas prochází testy XHTML a CSS2 validity
SPOJE.NET Arachne Labs
       TečkaCZ
 •  
 • Čtení komentářů →
 • Psaní komentářů →
 • Debaty →
 • Články →
 • Tagy →
 • Ročníky →
 • Rubriky →
 • RSS kanály →
 • Vzhled →
 • Ostatní →
 •  
[] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
 •