.       
[dnes je 1. října 2016]

Mor jménem Orkut

xChaos 25. března 2004 [4476 znaků] [editováno 28. února 2015] [U.R.Log]
[ + ] 1 [1x] [ - ]
39679 ← fb 17 twitter 2 google 9 seznam 2 nyx 7 bot 3844
Buďte první, kdo napíše kvalitní komentář k tomuto článku...

Je to vysoce návykové, má v tom prsty Google a zdánlivě to není nic nového pod sluncem... virtuální komunity tu přece už máme 10 let. Nebo ne ? #web2 #internet
Možná vám v poslední době začali chodit pozvánky od vašich známých, které vám budou připadat trochu jako viry nebo spam (a on to je svého druhu spam ;-), které vás zvou na meta-server provozující virtuální komunity s názvem Orkut. Na první pohled to po přihlášení vypadá cool: každý si uploadne svoji fotografii, a vypadá to pak podobně jako na diskuzních fórech, akorát že se moc nediskutuje (i když jako vedlejší efekt to samozřejmě jde), ale lidi se shlukují do "komunit", z nichž každá má samozřejmě také svoje logo... cílem zjevně už není vést sáhodlouhé diskuze o ničem, ale jen mít kamarády a sdružovat se do komunit.

Každý člen Orkutu vlastně vytváří komunitu svých známých. Kromě toho jsou tu ale ještě komunity, které někdo založil a jsou implementované prakticky stejně jako členové Orkutu. Zatím už snad chybí jen možnost, že se celá komunita stane členem jiné komunity...

Zdravá paranoia je v případě tohoto projektu na místě. Orkut sbírá (a pravda, obratem transparentně zveřejňuje) obrovské množství osobních informací o vztazích mezi lidmi, ale vyzývá vás i k vkládání informací, které ani nechcete, aby o vás někdo věděl - třeba "jak dobrý kamarád" je který váš kamarád, apod. (To už je na pováženou, tuhle funkci Orkutu doporučuji nevyužívat.)

Je jenom na vás, k čemu Orkut použijete: můžete ho použít jako seznamku nebo jako diskuzní fórum či mailing list, nebo jako plánovací kalendář pro sebe či svoje přátele, firmu či skutečnou "komunitu". Reálné komunity se na Orkutu mohou virtualizovat, virtuální přetvořit ve se skutečné (když spolu zajdou na pivo).

Orkut je samozřejmě spamovací nástroj (už jsem spam jako private messages začal dostávat) - ovšem na druhou stranu je to slušně vychovaný spamovací nástroj... aspoň proti tomu, co dnes předvádějí e-mailoví spammeři. Nástroje "Send message" a "Invite friends" v rámci komunity jsou oproti možnostem běžně používaných mailing listů či diskuzních fór vcelku smrtící, a ukazují cestu do budoucnosti. (Včetně toho, že si takové pozvánky zvykneme ignorovat stejně důsledně, jako převolební agitaci vylepenou na nárožích...)

Za Orkutem stojí Google, a Google zatím (na rozdíl od jiných portálů) zatím vždy projevila cit pro vyváženost u všech bezplatných a přitom komerčních projektů, které provozuje - počínaje vyhledávačem google.com, samozřejmě. Stejně jako google.com, i orkut.com je o koncentraci obrovské moci a přístupu k obrovskému množství informací bez jasně definovaného obchodního modelu.

Je otázka, jestli takový "Internet uvnitř Internetu" provozovaný centrálně na jediném serveru je zdravé řešení. I mezi uživateli Orkutu se už objevují hlasy, že by měl být zveřejněn jako open source a provozován decentralizovaně. Určitě bych se cítil líp, kdybych měl k dispozici rozhraní podobné Orkutu - ovšem provozované decentralizovaně, podobně jako třeba IRC, každá z komunit na jiném serveru, a přesto navzájem kompatibilní. Výměna dat by mohla probíhat buď pomocí formátu XML, nebo ani vůbec není žádná výměna dat potřeba - webový prohlížeč by si jak jednotlivé ikonky a fotografie, tak i všechny ostatní osobní a "komunitní" data natahal vždy z jednotlivých serverů, a centralizovaný přehled o tom, kdo v takové síti funguje, by pokud možno neexistoval - ovšem při zachování všech výhod systému pro jednotlivé uživatele.

Orkut je samozřejmě určitou inspirací, jak by obecně měl vypadat "komunitní" víceuživatelský zasíťovaný kooperativní desktop budoucnosti - který bude asi v pricnipu "objektově orientovaný" - uživatelé nebudou vnímat dělící čáru mezi teleprezencí jiné osoby, skupinou osob, běžícím programem a uloženým ale neotevřeným souborem či e-mailem, nebudou vnímat rozdíl mezi lokálními a vzdálenými zdroji... Orkut naznačuje, jak v takovém prostředí bude potřeba strukturovat systém přístupových práv - ale rozhodně je slepou uličkou, co se týče centralizace celého systému. Potřebujeme deset tisíc provázaných a vzájemně kompatibilní Orkutů - ne jediné "centrální úložiště sociálních vazeb".

Každopádně na www.orkut.com mě najdete, třeba v komunitě Czech Linux Desktop Users .. a v řadě ostatních, ale na to už si musíte přijít sami. Jako inspirace je to myslím zajímavé ... ale raději snad zůstaneme u našich osvědčených e-zinů, diskuzních fór, chatů, mailing listů... "blogů" (strašné slovo, ten blog... bleee ... TečkaCZ nikdy nebude blog !! :-).


[Vypnout sloupcovou sazbu článku] pro browsery Firefox, Opera a Chrome [zpět na začátek sloupcové sazby]
CZK 2900242944/2010 (VS 172) BTC 19rriLx8vR19wGefPaMhakqnCYNYwjLvxq
Podpořte autora článku nebo celou TečkuCZ [zobrazit možnosti]

Sdílet v síti [Twitter] [Google+] [Facebook] [Jagg.cz]
Formátovat pro tisk [bez komentářů] [s komentáři]
Krátká forma URL (adresy) [http://teckacz.cz/172]
Všechny články [od autora xChaos] [v rubrice U.R.Log] [nejnovější]

Hodnocení článku čtenáři [ + ] 1 [1x] [ - ]
Tip: Pro moderaci článků (kladné nebo záporné hodnocení) je nutné použít browser, který podporuje javascript a cookies.
Zobrazeno 0 komentářů z nalezených (zpracování trvalo 0.14 sekund).

Pozor, vložením komentáře souhlasíte s pravidly hry TečkyCZ! [zobrazit pravidla] →
Ochrana proti spambotům - tři-krát-tři je ... ? (napište číslicí - nemělo by byt potřeba při zapnutém JavaScriptu)
Sociální síť (přihlaste se předem, 1. řádek<=105 znaků=status, zbytek=odkaz)
Offtopic resolver (týká se odpověď původního tématu, nebo patří jinam?)
Přezdívka (povinně) - nepoužívejte speciální znaky, mezery=podtržítka
E-mail (volitelně) - zobrazí se ikonka → [Gravatar] nebo → [Libravatar]

 Nelze použít HTML [zobrazit mikrosyntax] →

Nápověda: ve vlastním zájmu uvádějte u komentářů pouze funkční a dostupnou e-mailovou adresu. Přezdívku, která je jednou spojená s konkrétní e-mailovou adresou, už nyní nelze bez zásahu administrátora serveru spojit s jinou adresou. Uvedením neplatné e-mailové adresy si v budoucnu znemožníte upload ikonky i možnost použít některé další chystané neanonymní funkce vázané na uvedení platné e-mailové adresy.


Mor jménem Orkut [Začátek článku] [Začátek komentářů]
TečkaCZ [Nejnovější články] [Nejnovější komentáře] [Aktuální debaty] [Zeď vzkazů] [Zeď odkazů]
Tiskové zprávy a otevřené dopisy přebíráme z nejrůznějších informačních kanálů (bez výslovného souhlasu autorů)
Licenční práva k použitým obrázkům a grafickým motivům nejsou definována (přebírejte pouze texty bez obrázků)
Texty článků i komentáře bez uvedení copyrightu jsou chráněny GNU Free Documentation License
Publikační systém TečkyCZ vyvíjejí Arachne Aerospace, webhosting sponzorují SPOJE.NET
Založeno na Quzo engine, (G)1999-2002 David Čermák, (G)2002-2013 Michael Polák
Seznam aktuálních článků na TečceCZ je dostupný také ve formátu RSS (XML)
Můžete také sledovat TečkuCZ na Google+ nebo Twitter feed TečkyCZ
Články přebírá i rubrika Věda a výzkum na serveru Právě dnes
TečkaCZ občas prochází testy XHTML a CSS2 validity
SPOJE.NET Arachne Labs
       TečkaCZ
 •  
 • Čtení komentářů →
 • Psaní komentářů →
 • Debaty →
 • Články →
 • Tagy →
 • Ročníky →
 • Rubriky →
 • RSS kanály →
 • Vzhled →
 • Ostatní →
 •  
[] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
 •