.       
[dnes je 26. září 2016]

Jak je to vlastně s ledovci v Grónsku a se závějemi v Praze

xChaos 13. března 2006 [7175 znaků] [editováno 28. února 2015] [Slunce, vítr, voda]
[ + ] 1 [1x] [ - ]
13736 ← fb 5 twitter 19 google 5 seznam 1 bot 3059
[Komentářů 9]

Ledovce v Grónsku místy tají, místy naopak přibývají. Každopádně pár krychlových kilometrů ledu tam zjevně už roztálo - a tohle pootočení studeného kohoutku připojeného ke Golfskému proudu jsme tuhle zimu možná pocítili i my v naší středoevropské sprše... A kromě toho existuje studie, podle které rostliny během rekordních veder v roce 2003 uvolnily do atmosféry více oxidu uhličitého, než kolik ho z atmosféry absorbovaly, aby toho nebylo málo, tak do hry vstupuje i fenomén zvaný anglicky global dimming.
Především musím říct, že nejsem žádný vyplašený extrémní zelený radikál, který by za každým nadprůměrně teplým létem viděl konec světa. Kdepak. Jde jenom o to, že je 12. března - a já jsem dneska už podruhé před barákem odklízel sníh z půlmetrové závěje na chodníku (tenhle článek pravděpodobně čtete nejdříve ve chvíli, kdy to bylo včera). Je samozřejmě vtipné, že když několik posledních let nebyl v zimě sníh málem ani na Sněžce, tak jsme to všichni připisovali globálnímu oteplování, zatímco teď, když čekali jsme jaro, a zatím přišel mráz, ten mráz a závěje připisujeme pro změnu globálnímu oteplování - ale to jsou prostě paradoxy téhle doby. Možná někdy časem napíšu článek o kognitivní ekologii :-) ...ale v současné době by to zbytečně nahrávalo na smeč různým postglobalizačním neopozitivistům z Reflexu, takže zatím si spojení kognitivní ekologie, které je potenciálně značně buzzword-ovité pouze tímto vykolíkovávám, abych měl body do zásoby na prohledávači Google, a aby mě v jeho definici třeba nepředběhly Blisty... a zatím vám ještě neřeknu, co bude přesně znamenat ... :-)

No ale zpět k tématu.

v diskuzi na Slashdotu [science.slashdot.org] zaznělo, že v článku na MSN zaznělo [msnbc.msn.com], že ledovce v Grónsku teď tají rychleji. Jistý optimista sice v diskuzi názorně vypočítal, že současným tempem celý kontinentální ledovec v Grónsku roztaje až za 12,192 let, a že ve vnitrozemí ledovec naopak tloustne - ovšem tloustne převážně v nadmořských výškách nad 1500 m - zatímco v nižších nadmořských výškách zhruba stejnou rychlostí taje.

Rozpuštění celého grónského ledovce by zvedlo hladinu moře asi o necelých 7 metrů.

Rychlost jakou grónský ledovec taje, se v poslední době téměř zdvojnásobila. Zatímco v roce 1996 ztrácel 21.6 km3 ročně, tak v roce 2005 to bylo už 36 km3 ročně. To zvyšuje hladinu světového oceánu asi o půl milimetru ročně.

Antarktické ledovce tají taky [spaceflightnow.com], a jejich rozpuštění by zvedlo hladinu moří asi o něco víc, než rozpuštění všech ledovců v Grónsku. V současné době tání antarktického kontinentálního ledovce zvyšuje hladinu moří asi o milimetr ročně. Metodologie měření tloušťky antarktického ledovce je zajímavá sama o sobě - dvojice družic projektu GRACE letí na oběžné dráze ve formaci, a pomocí velice přesného určení vzájemné vzdálenosti je schopna detekovat mikrovariace (pro nás verbálně pitomé: malinkaté odchylky od normálu) gravitačního pole Země - tedy, sama o sobě by tahle data o ničem nevypovídala, ale když se zaznamená ještě o změna těch odchylek v průběhu času, tak vida: on se sem tam nějaký ten kilometr krychlový ledu víc nebo míň už dá detekovat... je to rafinované a přitom triviální - a přiznám se, že mě by to fakt nenapadlo.

Celkový nárůst mořské hladiny dnes představuje asi 3 milimetry ročně. Kromě toho, že zatopení Amsterdamu by představovalo vážné ohrožení pro celosvětové hnutí za legalizaci konopí, to nemusí vypada jako až tak znepokojivá cifra - většina postižených obyvatel se při tomto tempu stoupání hladiny pravděpodobně stihne postupně stěhovat do vyšších pater. Ovšem, jak bylo již naznačeno několikrát i jinými zdroji než tímto článkem: ten studený kohoutek, kterým jsme zřejmě otočili v Grónsku, nám zřejmě poněkud ochladí vodu v naší evropské sprše. Fanatičtí stoupenci ekonomického neoliberalismu budou jistě jásat - protože se určitě prodá víc čepic, rukavic, zimních bund, a teplých bot a taky lidé utratí víc peněz za topení a hrubý domácí produkt tím pádem stoupne.

No, a aby to nebylo celé tak jednoduché, tak nelinearitu celého systému ještě zvýšíme přidáním dvou neočekávaných zpětných vazeb - a to se tentokrát ani nebudeme rejpat v prekérní problematice hydrátů metanu.

Existuje fenomén zvaný česky nejspíš globální stmívání [www.globalissues.org] (či možná globální setmění, zatemnění, nebo soumrak ?). Jde o to, že planeta se kupodivu neohřívá tak rychle, jak by dle výpočtů mohla - a je to i částečně kvůli odrazu světla i infračervených paprsků od kondenzačních stop, které ve výškách nad 10 km zanechává obrovské množství provozovaných proudových dopravních letadel, jak bylo zjištěno poté, co po 11. září 2001 byly na několik dní zastaveny veškeré civilní lety nad USA - a teplota na daném území v daném období prý stoupla asi o jeden stupeň oproti dlouhodobému normálu. Ty kondenzační stopy jsou ale teorie, u které nebyl uveden přesný zdroj a každopádně je to jen "špička ledovce" - většinu "globálního stmívání" působí obyčejné částečky sazí v atmosféře a v mracích ... a samozřejmě pochází ze všech možných pozemních zdrojů spalujících uhlovodíková paliva. Fenomén globálního zatemňování údajně souvisí se smrtí miliónů lidí v africkém Sahelu. Takže nejen, že obyvatele rozvojových zemí nutíme pěstovat nesmyslné exportní plodiny místo toho, aby pěstovali to co potřebují k vlastní obživě - ale ještě v podstatě neseme zodpovědnost za to, že u nich neprší - a toho dosahujeme pomocí ropy, kterou často těžíme buď v těch samých rozvojových zemích, nebo jenom někde o malý kousek vedle...

No, a pokud by snad někomu přišlo, že to ještě pořád není tak horké/mrazivé, tak si může přečíst, že během období extrémně vysokých teplot (jako bylo např. vloni v červenci) nám nepomůžou ani soukromě vlastněné nedotknutelné lesní porosty, protože rostliny vystavené extrémně vysokým teplotám do atmosféry vypouštějí více oxidu uhličitého, než kolik ho samy odbourávají [news.bbc.co.uk] - o čemž se samozřejmě diskutovalo na Slashdotu [science.slashdot.org] (jak jinak...). Upřesnění: týká se to rostlin v Evropě, a letních veder roku 2003.

Takže asi takhle. Takže ten trochu ochlazený Golfský proud ještě zjevně není to nejhorší, co nás mohlo potkat - nicméně doufám, že všem, kteří měli nějaké trapné narážky na průměrnou nadmořskou výšku České republiky v souvislosti s hrozícím růstem hladiny světových oceánů, trochu sklapne, až zjistí, že se u nás pro změnu ve středních nadmořských výškách začíná objevovat věčně zmrzlá půda, a na Sněžce se nám udělá ledovec. Není to zas tak úplně vyloučené - v Severní Americe je v našich zeměpisných šířkách klima daleko drsnější. Kdo z nás dovede nějak intuitivně uchopit skutečnost, že New York ve skutečnosti leží jižněji, než Řím ?

Takže až se nám tadu budou po ulicích všude kolem potulovat davy nasraných vyplavených holandských liberálních fundamentalistů, trvající na svém právu nemít v oknech záclony a otevřít si coffeeshopy, bordely a internetová propojovací centra [www.ams-ix.net] i v zemích, do kterých prchli před plíživě ale přitom nezadržitelně stoupající hladinou moře, tak se nedivte. Já vás varoval...


[Vypnout sloupcovou sazbu článku] pro browsery Firefox, Opera a Chrome [zpět na začátek sloupcové sazby]
CZK 2900242944/2010 (VS 366) BTC 19rriLx8vR19wGefPaMhakqnCYNYwjLvxq
Podpořte autora článku nebo celou TečkuCZ [zobrazit možnosti]

Sdílet v síti [Twitter] [Google+] [Facebook] [Jagg.cz]
Formátovat pro tisk [bez komentářů] [s komentáři]
Krátká forma URL (adresy) [http://teckacz.cz/366]
Všechny články [od autora xChaos] [v rubrice Slunce, vítr, voda] [nejnovější]

Hodnocení článku čtenáři [ + ] 1 [1x] [ - ]
Tip: Pro moderaci článků (kladné nebo záporné hodnocení) je nutné použít browser, který podporuje javascript a cookies.
Komentáře čtenářů [napsat vlastní]
Skrýt hodnocené nebo méně.


:) GeorgK (614bfb5d6338c701) 13. března 2006
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 369
[Jak je to vlastně s ledovci v Grónsku a se závějemi v Praze] → [/-/9540]

A proto ATOM do kazde rodiny! ;)

:) XAlqI1 (614bfb5d6338c701) 13. března 2006
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 384
[Jak je to vlastně s ledovci v Grónsku a se závějemi v Praze] → [/-/9541]

jj. DDT, jadernou troubu a izotopovou žehličku každé hospodyňce...

:) Melf (614bfb5d6338c701) 13. března 2006
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 348 → 44
[Jak je to vlastně s ledovci v Grónsku a se závějemi v Praze] → [/-/9542]

A co si ty změny klimatu rovnou spočítat ? :-)
→ [http://www.climateprediction.net/]
btw, kdyžtak se nezapomeňte přihlásit do českýho národního týmu :-)

:) _the_wolf_ (614bfb5d6338c701) 14. března 2006 ← komentářů 43 ← [0%] 0 [4x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 587 → 107
[Jak je to vlastně s ledovci v Grónsku a se závějemi v Praze] → [/-/9543]

Uz zase te, Chaosi, ty Blisty predbehly ;-)

Globalni stmivani:
→ [http://www.blisty.cz/2005/1/17/art21551.html]
→ [http://www.blisty.cz/art/26597.html]
→ [http://www.blisty.cz/2006/1/19/art26638.html]

:) sub-lunar (614bfb5d6338c701) 14. března 2006 ← komentářů 47 ← [100%] 1 [1x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 458
[Jak je to vlastně s ledovci v Grónsku a se závějemi v Praze] → [/-/9547]

ale xchaosi: at uz ted udela kdokoliv cokoliv, uz to bude s krizkem po funuse. holt asi si ted lidstvo da parset let oraz...

nedokazu si predstavit izotopovou zehlicku (zarizeni na vyrovnavani izotopu?) ale ta jaderna trouba, to zni dobre. a hlavne bych zrusil tridenni cekaci dobu na doomsday device(jak se to vubec rekne cesky?) pro silene vedce!

:) xChaos 14. března 2006 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 331
[Jak je to vlastně s ledovci v Grónsku a se závějemi v Praze] → [/-/9548]

sub-lunar: skutečnost, že můj postmoderní pseudovtipný odkaz na propagandu hloubokých 50.let (americkou i bolševickou) může někomu připadat jako dobrý nápad, myslím mluví za všechno... :-)

:) fikus (614bfb5d6338c701) 14. března 2006 ← komentářů 586 ← [47%] 82 [178x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 299
[Jak je to vlastně s ledovci v Grónsku a se závějemi v Praze] → [/-/9554]

mam 2,5 mesicniho syna, jsem zvedav do jake hruzy vyroste.
ja tu nastesti za 40 let nebudu.

:) Brac (614bfb5d6338c701) 9. ledna 2007
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 513
[Jak je to vlastně s ledovci v Grónsku a se závějemi v Praze] → [/-/10377]

Asi takhle - Golfsky proud ohriva pobrezi Evropy MAXIMALNE o +10°C oproti situaci bez nej. Smerem do vnitrozemi to klesa. Jenze globalni oteplovani zvysuje prumernou teplotu na CELEM zemskem povrchu, ktery alespon castecne zmirni ztratu Golfskeho proudu.... [celkem 1612 znaků] [zobrazit]

:) karol (614bfb5d6338c701) 24. března 2010
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 412
[Jak je to vlastně s ledovci v Grónsku a se závějemi v Praze] → [/-/12240]

hmm......nepřehledné :(
 

Zobrazeno 9 komentářů z 9 nalezených (zpracování trvalo 0.27 sekund).

Pozor, vložením komentáře souhlasíte s pravidly hry TečkyCZ! [zobrazit pravidla] →
Ochrana proti spambotům - tři-krát-tři je ... ? (napište číslicí - nemělo by byt potřeba při zapnutém JavaScriptu)
Sociální síť (přihlaste se předem, 1. řádek<=105 znaků=status, zbytek=odkaz)
Offtopic resolver (týká se odpověď původního tématu, nebo patří jinam?)
Přezdívka (povinně) - nepoužívejte speciální znaky, mezery=podtržítka
E-mail (volitelně) - zobrazí se ikonka → [Gravatar] nebo → [Libravatar]

 Nelze použít HTML [zobrazit mikrosyntax] →

Nápověda: ve vlastním zájmu uvádějte u komentářů pouze funkční a dostupnou e-mailovou adresu. Přezdívku, která je jednou spojená s konkrétní e-mailovou adresou, už nyní nelze bez zásahu administrátora serveru spojit s jinou adresou. Uvedením neplatné e-mailové adresy si v budoucnu znemožníte upload ikonky i možnost použít některé další chystané neanonymní funkce vázané na uvedení platné e-mailové adresy.


Jak je to vlastně s ledovci v Grónsku a se závějemi v Praze [Začátek článku] [Začátek komentářů]
TečkaCZ [Nejnovější články] [Nejnovější komentáře] [Aktuální debaty] [Zeď vzkazů] [Zeď odkazů]
Tiskové zprávy a otevřené dopisy přebíráme z nejrůznějších informačních kanálů (bez výslovného souhlasu autorů)
Licenční práva k použitým obrázkům a grafickým motivům nejsou definována (přebírejte pouze texty bez obrázků)
Texty článků i komentáře bez uvedení copyrightu jsou chráněny GNU Free Documentation License
Publikační systém TečkyCZ vyvíjejí Arachne Aerospace, webhosting sponzorují SPOJE.NET
Založeno na Quzo engine, (G)1999-2002 David Čermák, (G)2002-2013 Michael Polák
Seznam aktuálních článků na TečceCZ je dostupný také ve formátu RSS (XML)
Můžete také sledovat TečkuCZ na Google+ nebo Twitter feed TečkyCZ
Články přebírá i rubrika Věda a výzkum na serveru Právě dnes
TečkaCZ občas prochází testy XHTML a CSS2 validity
SPOJE.NET Arachne Labs
       TečkaCZ
 •  
 • Čtení komentářů →
 • Psaní komentářů →
 • Debaty →
 • Články →
 • Tagy →
 • Ročníky →
 • Rubriky →
 • RSS kanály →
 • Vzhled →
 • Ostatní →
 •  
[] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
 •