.       
[dnes je 2. října 2016]

Zachyceno 14 miliard let staré záření. Jak by vypadal život na Titanu

xChaos 20. září 2002 [3892 znaků] [editováno 28. února 2015] [Kosmír a věda]
[ + ] 1 [1x] [ - ]
22703 ← fb 14 twitter 30 google 6 bot 3511
[Komentářů 5]

Pravidelný přísun nejzajímavějších novinek ze světa, který je opravdu high - a taky cool - tentokrát se podíváme do Antarktidy a na Titan...
Radioteleskop umístěný na jižním pólu zachytil záření z doby, kdy byl vesmír 400 000 let starý. Záření kosmického pozadí (pro nezasvěcené: jakási ozvěna velkého třesku) v té době údajně naposledy interferovalo s hmotou. Prý jde o důležité pozorování pro potvrzení teorie velkého třesku jako takové. Více viz diskuze na Slashdotu nebo článek článek New Scientist, kde je i pěkná fotka zasněženého teleskopu (to si zase vědci jedno udělali výlet :-) ach jo, co mají dělat chudáci programátoři, aby se podívali do Antarktidy ?).

Ovšem potvrzení teorie velkého třesku, které už asi dnes nikoho nepřekvapí ani nepobouří, nic nevypovídá o tom, co bude s vesmírem dál. Teorie velkého krachu byla nedávno vyvrácena zjištěním, že vesmír se naopak rozpíná čím dál rychleji, kterou ze svých dětských obrázkových knížek už asi neznáte. Podle této teorie by za nějakých 150 miliard let byly všechny galaxie od té naší už tak vzdálené, že by je už nikdy nebylo vidět. No, mě by to až tak strašné nepřišlo, stejně je na ně potřeba koukat dalekohledem, ale dlouho tahle předpověď stejně nevydržela: podle nové teorie (článek na SpaceDaily) už zase naopak hrozí zhroucením vesmíru za pouhých 10 - 20 miliard let. No, každopádně jsou to poněkdu lepší vyhlídky, než jaké donedávna nabízeli Svědkové Jehovovi :-) Každopádně se ale už obecně věří, že nepůjde o konec totální, ale jen o konec jedné z mnoha paralelních kosmických bublin. Jestli to je podpořené teoreticky, nebo jestli jde o víru, to nevím - ale je možné, že zase někdo sestavil dohromady rovnici, která má nekonečně mnoho kořenů, nebo tak :-) (Matematika je zábavná - pokud z ní teda zrovna neděláte zkoušku na vysoké škole...)

A teď z jiného soudku... na Saturnově měsíci Titanu v roce 2005 přistane sonda Evropské kosmické agentury (ESA) Hughens, která je vlastně přistávacím modulem sondy Cassini (NASA), vypuštěné v roce 1997. Je skvělé, že už konečně zase někde něco přistane - úspěšných orbiterů (Galilelo, Mars Orbiter, Mars Odyssey) bylo v poslední době hodně, úspěšných přistání podstatně méně, a co si budeme povídat, dotýkat se je lepší než se jenom dívat. (Slibnou podívanou slibuje i čtveřice sond, které nyní letí k Marsu...)

O programu a jednotlivých experimentech sondy Huyghens podrobně píše například portál SpaceDaily. Co může sonda na Titanu nalézt, o tom diskutuje taky článek na SpaceflightNow.com.

Na Titanu si lze představit výskyt určitých exotických forem života - ale určitě to nebude život, jak ho známe ze Země. Atmosféra Titanu je složena z metanu a dusíku, a na povrchu lze očekávat tekutý etan (i když přímo ne oceán, jak se jeden čas předpokládalo), a dost možná tam "sněží" přírodní polyetylen.

Tak mi napadá - TečkaCZ byla v komentářích pod jiným článkem obvniňována z bulvárnosti - ale je tohleto bulvár, nebo co je to ? Je to sice povrchní, ale můžete si kliknout na odkazy na detailní články. A chybí tady snímky Titanu nahoře bez... takže možná bych se přikláněl spíš k označení vědeckotechnické pavlačové drby :-)

Každopádně, nebaví mi sledovat, jak se v různých částech světa lidé navzájem vyhazují do vzduchu, nebo jakými trapnými triky se snaží upoutat pozornost veřejnosti politici (jako celek, ne nutně někdo konkrétní...). Výzkum vesmíru proti běžnému zpravodajství ze světa ve mě vyvolává podstatně zajímavější emoce - jediný problém je, že v posedních letech se toho zas tak moc nedělo, byla to celkem nuda a nebyl0 zas tolik na co se dívat (natož aby se na něco sahalo :-) (rozuměj: přistávalo...)


[Vypnout sloupcovou sazbu článku] pro browsery Firefox, Opera a Chrome [zpět na začátek sloupcové sazby]
CZK 2900242944/2010 (VS 51) BTC 19rriLx8vR19wGefPaMhakqnCYNYwjLvxq
Podpořte autora článku nebo celou TečkuCZ [zobrazit možnosti]

Sdílet v síti [Twitter] [Google+] [Facebook] [Jagg.cz]
Formátovat pro tisk [bez komentářů] [s komentáři]
Krátká forma URL (adresy) [http://teckacz.cz/51]
Všechny články [od autora xChaos] [v rubrice Kosmír a věda] [nejnovější]

Hodnocení článku čtenáři [ + ] 1 [1x] [ - ]
Tip: Pro moderaci článků (kladné nebo záporné hodnocení) je nutné použít browser, který podporuje javascript a cookies.
Komentáře čtenářů [napsat vlastní]
Skrýt hodnocené nebo méně.


:) Martin Bajer 21. září 2002
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 492
[Zachyceno 14 miliard let staré záření. Jak by vypadal život na Titanu] → [/-/68]

Astronomie stojí z velké části na matematice. Různé její hypotézy beru s velkým nadhledem. Protože: ... [celkem 3745 znaků] [zobrazit]

:) xChaos 22. září 2002 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 474
[Zachyceno 14 miliard let staré záření. Jak by vypadal život na Titanu] → [/-/71]

No, co se tyce nekonecneho poctu realnych cisel, tak tam bych si s matematikou polemizovat netroufal. Ovsem ano, na SLU v Opave studuju (je to dost ulet dojizdet tam z Prahy ;-), s teorii grafu jsem mel trochu problemy, protoze jsem se jeden dukaz nenaucil... [celkem 5486 znaků] [zobrazit]

:) emilk 25. září 2002 ← komentářů 4 ← [100%] 1 [1x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 495
[Zachyceno 14 miliard let staré záření. Jak by vypadal život na Titanu] → [/-/87]

na automaty si mel koubka ? ... [celkem 1063 znaků] [zobrazit]

:) xChaos 27. září 2002 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 364
[Zachyceno 14 miliard let staré záření. Jak by vypadal život na Titanu] → [/-/98]

Ja ani nevim, koho jsem mel na automaty. Ja jsem si rikal, ze na informatice by me mohli ucit ty veci o pocitacich, o kterych toho zas tak moc nevim - jako jsou neuronovy site, distribuovane vypocty, apod., a to nejlepe na nejakych praktickych prikladech. Bohuzel mi vcas nedoslo, ze v zasade jakakoliv vysoka je o tom naucit se studovat vysokou, a ne o cemkoliv konkretnim :-( Resp. bylo mi to zduraznovano treba rodici, ale ja se snazil to za kazdou cenu nejak osvindlovat.
<p>
Cviceni z ASM... nebylo to cviceni ze Zakladu OS, nebo tak ? Jak tam na zapocet stacilo odevzdat cokoliv v ASM pro x86 ? to byla pohoda... stejne jako cviceni z Linuxu, pochopitelne, tam se toho rikalo spousta zajimaveho. Kdyby byla mozna vysoka skola bez matematiky... jenze to je jenom filda, a jako kompenzaci by se tam clovek asi musel ucit starou rectinu, nebo tak neco...

:) Dalibor Froncek 10. února 2003
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 468
[Zachyceno 14 miliard let staré záření. Jak by vypadal život na Titanu] → [/-/428]

TO Martin BAJER: Mily Martine, informace, kterou jste dostal o tom, ze si podobne diskuse nepreji, je naprosto nepresna. A je mi trochu lito, ze jste ji bez overeni takto publikoval. Urcite jsem o tom svym studentum vypravel, ale v jine souvislosti. Naopak se mi ta diskuze velice libila, ale poznamenal jsem nekdy pozdeji asi neco v tom smyslu, ze takovym diskuzim neni mozne venovat tolik casu v pravidelne vyuce, ale jedine mimo ni. Mimochodem, na nasi tehdejsi debatu na cviceni vzpominam natolik rad, ze o nem prakticky kazdy rok vypravim svym studentum (momentalne na University of Minnesota Duluth, predtim University of Vermont). A jsem rad, ze jsem si konecne osvezil Vase jmeno, ktere jsem mezitim bohuzel zapomnel. Ponekud se ale pletete v tom, ze jsme hovorili o nekonecne velkych grafech. Naopak, vsechny grafy, o kterych jsme mluvili, a to jak v tom dotycnem cviceni (dokonce si pamatuji i mistnost, ve ktere to bylo), tak cely rok na prednaskach, byly konecne. Slo o LIBOVOLNE VELKE KONECNE GRAFY, a ne nekonecne, coz je naprosto zasadni rozdil! Jeste k tomu problemu s nekonecne mnoha cisly mezi 0 a 1. Zkusme to obratit: Najdete dve cisla, mezi kterymi se uz NENACHAZI zadne dalsi? Problem neni v tom, najit v konecnem case vsechna -- to samozrejme nelze. Ale nalezt kterekoliv je mozne! Ovsem Vas nepresvedcim, to bylo jen tak na okraj.
 

Zobrazeno 5 komentářů z 5 nalezených (zpracování trvalo 0.3 sekund).

Pozor, vložením komentáře souhlasíte s pravidly hry TečkyCZ! [zobrazit pravidla] →
Ochrana proti spambotům - tři-krát-tři je ... ? (napište číslicí - nemělo by byt potřeba při zapnutém JavaScriptu)
Sociální síť (přihlaste se předem, 1. řádek<=105 znaků=status, zbytek=odkaz)
Offtopic resolver (týká se odpověď původního tématu, nebo patří jinam?)
Přezdívka (povinně) - nepoužívejte speciální znaky, mezery=podtržítka
E-mail (volitelně) - zobrazí se ikonka → [Gravatar] nebo → [Libravatar]

 Nelze použít HTML [zobrazit mikrosyntax] →

Nápověda: ve vlastním zájmu uvádějte u komentářů pouze funkční a dostupnou e-mailovou adresu. Přezdívku, která je jednou spojená s konkrétní e-mailovou adresou, už nyní nelze bez zásahu administrátora serveru spojit s jinou adresou. Uvedením neplatné e-mailové adresy si v budoucnu znemožníte upload ikonky i možnost použít některé další chystané neanonymní funkce vázané na uvedení platné e-mailové adresy.


Zachyceno 14 miliard let staré záření. Jak by vypadal život na Titanu [Začátek článku] [Začátek komentářů]
TečkaCZ [Nejnovější články] [Nejnovější komentáře] [Aktuální debaty] [Zeď vzkazů] [Zeď odkazů]
Tiskové zprávy a otevřené dopisy přebíráme z nejrůznějších informačních kanálů (bez výslovného souhlasu autorů)
Licenční práva k použitým obrázkům a grafickým motivům nejsou definována (přebírejte pouze texty bez obrázků)
Texty článků i komentáře bez uvedení copyrightu jsou chráněny GNU Free Documentation License
Publikační systém TečkyCZ vyvíjejí Arachne Aerospace, webhosting sponzorují SPOJE.NET
Založeno na Quzo engine, (G)1999-2002 David Čermák, (G)2002-2013 Michael Polák
Seznam aktuálních článků na TečceCZ je dostupný také ve formátu RSS (XML)
Můžete také sledovat TečkuCZ na Google+ nebo Twitter feed TečkyCZ
Články přebírá i rubrika Věda a výzkum na serveru Právě dnes
TečkaCZ občas prochází testy XHTML a CSS2 validity
SPOJE.NET Arachne Labs
       TečkaCZ
 •  
 • Čtení komentářů →
 • Psaní komentářů →
 • Debaty →
 • Články →
 • Tagy →
 • Ročníky →
 • Rubriky →
 • RSS kanály →
 • Vzhled →
 • Ostatní →
 •  
[] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
 •