.       
[dnes je 29. září 2016]

Ještě jedna malá politická odbočka...

xChaos 12. července 2008 [6395 znaků] [editováno 28. února 2015] [Nesmrtelní chrousti]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení článku nevyžaduje registraci
9255 ← RSS 831 fb 39 twitter 16 google 2 bot 3628
[Komentářů 2]

I když nevím, jak dlouho ještě RSS feed natolik politizujícího webu vydrží v rubrice Tech / Věda a ostatní na serveru Právě dnes, tak si přesto neodpustím upřesňující odpověď na jisté rozhořčené reakce, které vyvolalo moje zveřejnění Slačálkova dopisu Havlovi...
Na přejatý otevřený dopis Ondřeje Slačálka Václavu Havlovi jsem očekával všechny možné reakce... zejména třeba bouřlivou diskuzi pod článkem, apod. Reakce se dostavila - nicméně dosti osobní, soukromá, důrazná - a od lidí, od kterých bych to nečekal. A někteří další lidé se mnou možná kvůli tomuhle mému postoji přestanou jednoduše mluvit, případně přestanou TečkuCZ sledovat úplně. Přesto mi to nedá, a zveřejním ještě určité upřesnění:

Jsem antinacista, antistalinista, antifašista, antibolševik. A navíc nekomunista. KSČM jsem nikdy nevolil, a nikdy jí volit nehodlám. Nechtěl bych ani volit žádnou stranu, která bude ochotná vstoupit do koalice s KSČM. Pravděpodobnou alternativou (v případě, že zcela selže SZ) je v mém případě spíš to, že k volbám chodit přestanu - pravděpodobnost, že by mě výrazněji oslovila nějaká liberální či konzervativní strana, se mi zatím zdá minimální, a levici jednoduše volit nemohu kvůli pudu sebezáchovy (platím daně - nepobírám podporu v nezaměstnanosti ani sociální dávky - jsem prostě na špatné straně barikády).

Ačkoliv označit se za anarchistu by v mém případě bylo silně přemrštěné, tak s jejich názorem "kdyby volby mohly cokoliv změnit, tak by je už dávno zakázali" v zásadě souhlasím: volby jsou dnes v podstatě spíš jen rozhodování o tom, jakou barvu kravaty bude mít PR-expert, který bude masám prezentovat "nevyhnutelná řešení" ("poznanou nutnost"), "odborně" (když ne vědecky) odhalovanou technokraticko-byrokratickými elitami. I přesto zažíváme nejspíše jedno z nejsvobodnějších a nejmírumilovnější období v historii této země i celé Evropy - moje kritika demokratických mechanismů se nevylučuje s tím, že připouštím, že až odstavení širokých a snadno zmanipulovatelných mas od reálného podílu na moci umožnilo fungování dnešního v zásadě konsensuálního a kompromisního systému.

Bonmot, který jsem osobně vymyslel ohledně vztahu anarchismu a demokracie zní, že anarchismus je jako sex, demokracie jako manželství. Anarchistická kritika demokracie je skutečně jediná kritika demokracie, kterou má smysl se zabývat - ostatní formy kritiky jsou v zásadě jen o tom, že ti, kteří v důsledku demokracie moc uchopit nemohou, si na to stěžují. Naproti tomu anarchismus, který by uchopil reálnou moc přestává být anarchismem - proto je vždy zajímavé nad anarchistickou kritikou demokracie přemýšlet - čistě z filosofického hlediska.

Anarchismus znamená jistý stupeň podezřívavosti - podezřívavost vůči systému, který vás pošle "padnout za vlast" (ať už doslova, nebo jen v rámci pracovního procesu) ale stejně tak i vůči systému, který vám sebere peníze na daních - protože státní úředníci přece lépe než vy ví, jak s vašimi penězi naložit...

Anarchismus znamenal ve 20. století zuřivý boj proti oběma extrémním, nelidským totalitním systémům: klerofašisticko-nacistickému i bolševicko-stalinistickému. Snad jedině anarchisté z druhé světové války vyšli zcela se ctí: bez koncentráků, gulagů a jaderné bomby. Mezi těmi několika sympatizanty anarchismu, kteří 2. světovou válku přežili, byly podivuhodné osobnosti - ať už je řeč o Orwellovi jako o jednom extrému, nebo o Antonio Garcia Baronovi [news.bbc.co.uk] - jehož osud zní neuvěřitelněji, než kdyby šlo o románovou postavu.

Anarchismus se po 2. světové válce ubíral spletitými uličkami, ale jedno je jasné: anarchisté nemilují Che Guevaru [che-ernesto.blogspot.com] - a já byl dokonce kritizován za pochvalnou recenzi na film Motocyklové deníky.

Slačálkova podezřívavost vůči antikomunismu vzbuzuje zuřivé reakce u starší generace, která na rozdíl od nás zažila skutečně drastické podoby totalitní kontroly nad životy občanů a byla donucená dělat kompromisy, aby přežila. Jenže na druhou stranu - tato starší generace sama už většinou nezažila druhou světovou válku a nacismus, a není schopná tak nezaujatého srovnání, jako mladší generace.

Bavme se o antibolševismu a antistalinismu: antikomunismus je zprofanovaný pojem, který byl ve světě mnohokrát zneužit ke zločinům o nic menším, než byly zločiny stalinismu nebo bolševismu - a často větším, než byly třeba zločiny běžných šedých zlodějíčků a úředníčků Husákovy éry, členů KSČ. Sám Havel pro toto období v 90. letech razil označení totalita, nikoliv komunismus - protože si byl vědom víceznačnosti slova komunismus a toho, že jeho paušální démonizace je problematická: stejně tak se ne každý křesťan v historii osobně účastnil procesů s čarodějnicemi či křížových výprav, apod.

Slačálkův spor je ve skutečnosti postmoderním sporem o to, jaký jazyk budeme používat k pojmenování minulosti, současnosti a budoucnosti. A já jsem v tomto sporu na jeho straně: jakožto individualistický ne-komunista, liberálně-tržní rovnostář a v zásadě demokrat (byť lehce skeptický). Na rozdíl od Slačálka nepokládám Marxe za příliš inspirativního myslitele (jeho ekonomické teorie překonal např. marginalismus [en.wikipedia.org] již koncem 20. století) a můj ne-komunismus je tím pádem i ne-marxismem: nicméně je pravda, že spojovat s Marxovou osobou i Stalinovy zločiny prostě není vůči Marxovi fér - a k boji proti zneužívání pojmu antikomunismus se proto musím připojit.

Teď řeknu jednu větu, za kterou mě nakonec nebudou mít rádi asi ani anarchisté sami (protože nesnáší termín "náboženství") - ale jsem přesvědčený, že to tak skutečně je, a tak to zde znovu napíši: Anarchismus je neoficiálním, dobrovolně přijímaným náboženstvím demokratických zemí, podle mě - a dokud neudělá tu chybu, kterou udělalo křesťanství ve chvíli, kdy dopustilo, aby se stalo oficiálním státním náboženstvím Římské říše, tak má šanci si tuhle úlohu v myšlenkovém světě 21. století udržet. Západní anarchismus stále ještě hledá své vlastní svébytné "buddhistické kláštery" a "zenové mistry", stále hledá optimální vyjádření své nepostradatelnosti pro demokracii, která je ale zároveň neslučitelná s přijetím jakýchkoliv oficiálních státních funkcí a prebend v demokratickém systému. Ano, je to vnitřně rozporné - ale právě proto má tenhle myšlenkový směr šanci na to, že bude dále přežívat - v ústní i písemné tradici.


[Vypnout sloupcovou sazbu článku] pro browsery Firefox, Opera a Chrome [zpět na začátek sloupcové sazby]
CZK 2900242944/2010 (VS 697) BTC 19rriLx8vR19wGefPaMhakqnCYNYwjLvxq
Podpořte autora článku nebo celou TečkuCZ [zobrazit možnosti]

Sdílet v síti [Twitter] [Google+] [Facebook] [Jagg.cz]
Formátovat pro tisk [bez komentářů] [s komentáři]
Krátká forma URL (adresy) [http://teckacz.cz/697]
Všechny články [od autora xChaos] [v rubrice Nesmrtelní chrousti] [nejnovější]

Hodnocení článku čtenáři [ + ] 0 [0x] [ - ]
Tip: Pro moderaci článků (kladné nebo záporné hodnocení) je nutné použít browser, který podporuje javascript a cookies.
Komentáře čtenářů
Skrýt hodnocené nebo méně.


:) fikus (614bfb5d6338c701) 14. července 2008 ← komentářů 586 ← [47%] 82 [178x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 376
[Ještě jedna malá politická odbočka...] → [/-/11294]

anarchismus jako nabozenstvi........ano pokud nabozenstvi znamena to, ze v neco verime/doufame ackoliv nevime jak to dopadne. a pokud muze byt nabozenstvi bez boha, takove nejake nabozenstvi podle mne hledal egon bondy.

:) zuzu (614bfb5d6338c701) 22. července 2008 ← komentářů 107 ← [43%] 6 [14x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 602
[Ještě jedna malá politická odbočka...] → [/-/11311]

tak este ze jsem si precet tenhle clanek driv, nez jsem te zacal pod tim verejnym dopisem slacalka hajit. fér.
 

Zobrazeno 2 komentářů z 2 nalezených (zpracování trvalo 0.26 sekund).

Pozor, vložením komentáře souhlasíte s pravidly hry TečkyCZ! [zobrazit pravidla] →
Ochrana proti spambotům - tři-krát-tři je ... ? (napište číslicí - nemělo by byt potřeba při zapnutém JavaScriptu)
Sociální síť (přihlaste se předem, 1. řádek<=105 znaků=status, zbytek=odkaz)
Offtopic resolver (týká se odpověď původního tématu, nebo patří jinam?)
Přezdívka (povinně) - nepoužívejte speciální znaky, mezery=podtržítka
E-mail (volitelně) - zobrazí se ikonka → [Gravatar] nebo → [Libravatar]

 Nelze použít HTML [zobrazit mikrosyntax] →

Nápověda: ve vlastním zájmu uvádějte u komentářů pouze funkční a dostupnou e-mailovou adresu. Přezdívku, která je jednou spojená s konkrétní e-mailovou adresou, už nyní nelze bez zásahu administrátora serveru spojit s jinou adresou. Uvedením neplatné e-mailové adresy si v budoucnu znemožníte upload ikonky i možnost použít některé další chystané neanonymní funkce vázané na uvedení platné e-mailové adresy.


Ještě jedna malá politická odbočka... [Začátek článku] [Začátek komentářů]
TečkaCZ [Nejnovější články] [Nejnovější komentáře] [Aktuální debaty] [Zeď vzkazů] [Zeď odkazů]
Tiskové zprávy a otevřené dopisy přebíráme z nejrůznějších informačních kanálů (bez výslovného souhlasu autorů)
Licenční práva k použitým obrázkům a grafickým motivům nejsou definována (přebírejte pouze texty bez obrázků)
Texty článků i komentáře bez uvedení copyrightu jsou chráněny GNU Free Documentation License
Publikační systém TečkyCZ vyvíjejí Arachne Aerospace, webhosting sponzorují SPOJE.NET
Založeno na Quzo engine, (G)1999-2002 David Čermák, (G)2002-2013 Michael Polák
Seznam aktuálních článků na TečceCZ je dostupný také ve formátu RSS (XML)
Můžete také sledovat TečkuCZ na Google+ nebo Twitter feed TečkyCZ
Články přebírá i rubrika Věda a výzkum na serveru Právě dnes
TečkaCZ občas prochází testy XHTML a CSS2 validity
SPOJE.NET Arachne Labs
       TečkaCZ
 •  
 • Čtení komentářů →
 • Psaní komentářů →
 • Debaty →
 • Články →
 • Tagy →
 • Ročníky →
 • Rubriky →
 • RSS kanály →
 • Vzhled →
 • Ostatní →
 •  
[] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
 •