.       
[dnes je 29. září 2016]

Jak na diakritiku (háčky a čárky) u TLD .cz

xChaos 13. ledna 2009 [3844 znaků] [editováno 28. února 2015] [Nesmrtelní chrousti]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení článku nevyžaduje registraci
9936 ← RSS 922 fb 7 twitter 6 google 105 seznam 7 bot 4687
[Komentářů 7]

Čirou náhodou mi napadl přístup, se kterým asi CZ NIC nebude moc souhlasit, protože mu z něj nekoukají žádné další peníze - ale který by geniálně řešil otázku domén s háčky a čárkami a SOUČASNĚ by neotevíral naprosto žádný prostor pro spekulanty. #internet #marketing #spam
Už dříve jsem zveřejnil jeden článek týkající se zajímavého tématu Unicode znaků v internetových doménových jménech. V současné době mám ale bleskový nápad, o který cítím se potřebu podělit s internetovou veřejností:

Jestliže máme mechanismus, jak převádět Unicode znaky na ASCII v zápisu domén (tzn. prefix xn--) - tak proč nedonutit CZ NIC, aby jednoduše automaticky zaregistroval všechny platné kombinace existujících doménových názvů s diakritikou na drzitele doménového jména bez diakritiky ? Příklad: pro ASCII doménu teckacz.cz by automaticky vznikly aliasy tečkacz.cz, těckacz.cz, teckácz.cz, apod. - CZ NIC by zaregistroval automaticky VŠECHNY platné aliasy, všechny permutace českých znaků - ovšem pouze na bázi platné české abecedy, případně s přidáním všech běžných iso-latin-1 a -2 přehlásek, akcentů a stříšek - takže by tento krok nemohl být nijak spekulativně zneužit. Samozřejmě by jistě došlo k několika vtipným situacím, ale několik málo myslitelných "nepřijatelných" aliasů by šlo zablokovat. Nebo ještě lépe: autor každé domény by si mohl sám vybrat, které aliasy s diakritikou chce aktivovat, a které ne. Registrátoři by dle platných algoritmických pravidel seznam těchto aliasů vygenerovali, a majitel domény by si jednoduše zaškrtl, které z těch aliasů chce vkládat do do TLD .cz a které ne.

Jednoduché jak facka, a podle mě nezpochybnitelné. Až na to, že by na tom skoro nikdo nic nevydělal - pouze by se uživatelům zvýšil uživatelský komfort při psaní doménových jmen, a nekončili by na Google, pokud napíší do browseru omylem název domény s diakritikou. A co omezí automatické přesměrovávání lidí na Google a způsobí, že peníze zůstanou u nás v ČR, případně u nás v EU, to je rozhodně dobře a přispěje to k tomu, aby se Internet nerozvíjel za Velkou louží rychleji než u nás a aby tam nevznikalo více pracovních míst v IT než u nás. Otázka ovšem je, zda by to podpořila silná česká internetová lobby (Seznam.cz, Lukačovič) - protože by to samozřejmě usnadnilo lidem práci s webovými stránkami i bez jakýchkoliv vyhledávačů, že ano...

Alternativní nápad, že aliasy by měl sice předregistrované stávající majitel ASCII verze domény, ale za aktivaci aliasu by musel platit, se mi ovšem popravdě vůbec nezamlouvá. A pokud se mám kriticky zamyslet, proč zatím nic takového realizovaného nebylo - tak je jasné, že registrátoři domén si více slibují od toho, že si ve zdejší TLD budou muset registrovat svoje názvy firem různé bohaté cizí firmy, které diakritiku sice nevyžadují, ale název jejich firmy v kombinaci s nějakým diakritickým znaménkem čirou náhodou vytváří české slovo, které by si mohl zaregistrovat nějaký potenciální zájemce. A právě proto podle mě diakritiku v českých doménách hned tak nemáme a mít nebudeme.

A mimochodem... toto navrhuji jako majitel šesti jednopísmenných domén (n.cz, q.cz, j.cz, s.cz, g.cz a f.cz), který by přitom tímto získal navíc asi pouze ň.cz a š.cz... což nevím jestli je taková výhra (mimochodem - spam - titulní stránky těchto domén nabízím k pronajmutí první dvě z těchto domén, asi kromě n.cz, nabízím k odkoupení za smluvní ceny - zbylé 4 domény už pak rozhodně na prodej nebudou). V názvu firmy také diakritiku nemám... tedy snad jen "http://Tečkacz.cz" by vypadalo o něco lépe než bez diakritiky... :-). Poté, co bude jasné, které 4 domény to budou, bude zároveň daleko perspektivnější moje služba komerční registrace e-mailových aliasů a domén 3. úrovně pod těmito doménami, která dnes není zas až tolik vyhledávána, jak by mohla být - možná právě proto, že jsem asi ještě nikde veřejně nezveřejnil prohlášení o tom, že tyto domény nikdy nehodlám odprodat (a možná i proto, že tuto službu až tak extrémně nepropaguji).


[Vypnout sloupcovou sazbu článku] pro browsery Firefox, Opera a Chrome [zpět na začátek sloupcové sazby]
CZK 2900242944/2010 (VS 812) BTC 19rriLx8vR19wGefPaMhakqnCYNYwjLvxq
Podpořte autora článku nebo celou TečkuCZ [zobrazit možnosti]

Sdílet v síti [Twitter] [Google+] [Facebook] [Jagg.cz]
Formátovat pro tisk [bez komentářů] [s komentáři]
Krátká forma URL (adresy) [http://teckacz.cz/812]
Všechny články [od autora xChaos] [v rubrice Nesmrtelní chrousti] [nejnovější]

Hodnocení článku čtenáři [ + ] 0 [0x] [ - ]
Tip: Pro moderaci článků (kladné nebo záporné hodnocení) je nutné použít browser, který podporuje javascript a cookies.
Komentáře čtenářů [napsat vlastní]
Skrýt hodnocené nebo méně.


:) fikus (614bfb5d6338c701) 13. ledna 2009 ← komentářů 586 ← [47%] 82 [178x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 527
[Jak na diakritiku (háčky a čárky) u TLD .cz] → [/-/11612]

preregistraci chapu, ale vlastni registrace domeny s diakritikou by podle mne uz mela byt placena jako
u nehackovane domeny.

ty mas n.cz a co te opravnuje k tomu, ze bys automaticky
vlastnil n_s_hackem.cz, podle mne nic.

:) fikus (614bfb5d6338c701) 13. ledna 2009 ← komentářů 586 ← [47%] 82 [178x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 552
[Jak na diakritiku (háčky a čárky) u TLD .cz] → [/-/11613]

a me napadlo, ze by nebylo marne, kdyby si clovek mohl koupit domenu prvniho radu. druhy rad je dneska za par stovek, prvniho radu by mohla byt za par tisic :-)

www.teckacz.xchaos no neni to parada :-)

otazka je zda az osidlime mesic a planety, zda by se mela pridat dalsi uroven a dnesni urovne posunout dolu, napr. www.teckacz.cz.earth :-)

:) ekofob (614bfb5d6338c701) 14. ledna 2009
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 689
[Jak na diakritiku (háčky a čárky) u TLD .cz] → [/-/11615]

A co takhle tu příponu .cz + .čz ???

jéžiš a co .čz, .čž, .cž ??

:) xChaos 14. ledna 2009 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 564
[Jak na diakritiku (háčky a čárky) u TLD .cz] → [/-/11616]

fikus: no, neříkám, že by mě k něčemu něco opravňovalo :-) byl by to vedlejší efekt. jednopísmenné domény jsou spíš kuriozita - pokud nějakou nakonec prodám, tak mi to ale umožní věnovat se TečceCZ naplno třeba půl roku nebo rok, a psát klidně průměrně dva články denně...

Unicode znaky v doménách jsou zajímavé politikum, u nás to spíše umřelo ze strachu ze spekulantů a z výdajů navíc: takže navrhuju zcela nejlogičtější způsob, jak "předregistrovat" ty domény s diakritikou. Dokonce by se i za další aktivivovanou mohlo něco platit proč ne: implicitně by byly jen rezervované, "předregistrované" pro toho, kdo vlastní doménu bez diakritiky...

ad ty domény 1. řádu jsou těžká politika... já osobně se angažuji v dění kolem domény .czf, kde je to aspoň jasně definováno, že naopak NECHCE být dostupná na veřejných adresách a překládá se pouze na privátní adresy.

:) fikus (614bfb5d6338c701) 15. ledna 2009 ← komentářů 586 ← [47%] 82 [178x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 560
[Jak na diakritiku (háčky a čárky) u TLD .cz] → [/-/11617]

ackoliv nejsem v siti czfree, tak vim, ze uvnitr pouzivate domenu czf. dns jsem vetsinou konfiguroval jenom povrchne, takze ani nevim jak by se tohle resilo. myslim
si to spravne, ze tam mate vlastni root dns server kde
je ta domena czf definovana?

:) fikus (614bfb5d6338c701) 15. ledna 2009 ← komentářů 586 ← [47%] 82 [178x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 547
[Jak na diakritiku (háčky a čárky) u TLD .cz] → [/-/11618]

a vzpomel jsem si, ze jsem kdysi kdesi cetl neco o tom,
ze cina chce spustit vlastni jmennou sluzbu nekompatibilni
s dns. nevim jestli to budou delat, ale tim by si cina udelala
vlastni internetovy pisecek a lepe by se ji to cenzurovalo :-(

:) xChaos 16. ledna 2009 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 625
[Jak na diakritiku (háčky a čárky) u TLD .cz] → [/-/11619]

fikus: Doména .czf není řešena provozem nějakého dalšího root DNS - resp. tedy máme něco, čemu říkáme "root DNS" - ale je to řešené technicky jinak, než "klasické" root DNS. Ve skutečnosti, nejde to řešit tak, aby to bylo nekompatibilní se sadou skutečných root DNS veřejného internetu - takže je doména .czf individuálně přidaná na jednotlivých DNS v jednotlivých regionálních sítích.
 

Zobrazeno 7 komentářů z 7 nalezených (zpracování trvalo 0.25 sekund).

Pozor, vložením komentáře souhlasíte s pravidly hry TečkyCZ! [zobrazit pravidla] →
Ochrana proti spambotům - tři-krát-tři je ... ? (napište číslicí - nemělo by byt potřeba při zapnutém JavaScriptu)
Sociální síť (přihlaste se předem, 1. řádek<=105 znaků=status, zbytek=odkaz)
Offtopic resolver (týká se odpověď původního tématu, nebo patří jinam?)
Přezdívka (povinně) - nepoužívejte speciální znaky, mezery=podtržítka
E-mail (volitelně) - zobrazí se ikonka → [Gravatar] nebo → [Libravatar]

 Nelze použít HTML [zobrazit mikrosyntax] →

Nápověda: ve vlastním zájmu uvádějte u komentářů pouze funkční a dostupnou e-mailovou adresu. Přezdívku, která je jednou spojená s konkrétní e-mailovou adresou, už nyní nelze bez zásahu administrátora serveru spojit s jinou adresou. Uvedením neplatné e-mailové adresy si v budoucnu znemožníte upload ikonky i možnost použít některé další chystané neanonymní funkce vázané na uvedení platné e-mailové adresy.


Jak na diakritiku (háčky a čárky) u TLD .cz [Začátek článku] [Začátek komentářů]
TečkaCZ [Nejnovější články] [Nejnovější komentáře] [Aktuální debaty] [Zeď vzkazů] [Zeď odkazů]
Tiskové zprávy a otevřené dopisy přebíráme z nejrůznějších informačních kanálů (bez výslovného souhlasu autorů)
Licenční práva k použitým obrázkům a grafickým motivům nejsou definována (přebírejte pouze texty bez obrázků)
Texty článků i komentáře bez uvedení copyrightu jsou chráněny GNU Free Documentation License
Publikační systém TečkyCZ vyvíjejí Arachne Aerospace, webhosting sponzorují SPOJE.NET
Založeno na Quzo engine, (G)1999-2002 David Čermák, (G)2002-2013 Michael Polák
Seznam aktuálních článků na TečceCZ je dostupný také ve formátu RSS (XML)
Můžete také sledovat TečkuCZ na Google+ nebo Twitter feed TečkyCZ
Články přebírá i rubrika Věda a výzkum na serveru Právě dnes
TečkaCZ občas prochází testy XHTML a CSS2 validity
SPOJE.NET Arachne Labs
       TečkaCZ
 •  
 • Čtení komentářů →
 • Psaní komentářů →
 • Debaty →
 • Články →
 • Tagy →
 • Ročníky →
 • Rubriky →
 • RSS kanály →
 • Vzhled →
 • Ostatní →
 •  
[] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
 •