.       
[dnes je 30. září 2016]

Největší ponorka na světě

xChaos 6. května 2010 [3852 znaků] [editováno 28. února 2015] [Technologické úlety]
★★ [ + ] 2 [6x] [ - ] [inspirativní[x]]
13635 ← RSS 1004 fb 39 twitter 111 google 1200 seznam 401 bot 6133
[Komentářů 10]

Imperiální gigantismus je ze všech zemí na světě nejcharakterističtější právě pro Rusko. Ve skutečnosti to není nijak specificky komunistický jev: Rusové jevili gigantomaniakální tendence už za cara a v současnosti je nejspíš brzdí v rozletu jen finanční omezení. #geek #transport #russia #military
Nepokládám se za "zbraňového geeka" (či "militantního otaku", nebo jak to nazvat) - poměrně důsledně se snažím svojí fascinaci technologiemi směrovat "humáním směrem", tzn. ke kosmickému výzkumu, ekologickým technologiím, apod. To, zda je technologie elegantní, je nakonec naprosto nezávislé na tom, jestli jejím smyslem je někoho zabít nebo ne - a záleží na každé jednotlivé lidské osobnosti, jak se s tím vyrovná. Víceméně lidi, které na zbraních fascionovala ta technologie, si vždy dokáží najít náhradu: ti, které fascinovala moc a zabíjení, to budou mít holt těžší.

Jenže na NETu občas narazím na odkazy, které vyrazí dech natolik, že se o ně prostě musím podělit. Když jsem v zimě hledal podklady pro článek o záhadné spirále spatřené nad Norskem, a došel k tomu, že nejspíš šlo o test ruské rakety Bulava, tak mi to nedalo abych nepřečetl i něco o obřích jaderných ponorkách třídy Tajfun [en.wikipedia.org] - právě z jedné takové byla totiž chronicky nespolehlivé Bulava odpálena i v prosinci - a odtud byl už jen krůček k nalezení článku, obsahujícího unikátní detailní fotografie tohoto stroje zvenčí i zevnitř [englishrussia.com].

Fotografie mi samozřejmě vedly k zamyšlení nad tím, jak moc vlastně bylo spojení komunistických myšlenek a ruské imperiální gigantománie absurdní a nepravděpodobné. Rusové měli sklony ke gigantismu už dávno před Stalinem - už před bolševickou revolucí disponovali například největším letadlem tehdejší doby, po širokorozchodné trati mezi Moskvou a Petrohradem dnes sviští německé superexpresy přímo v původní přímé trase vytyčené ještě za cara, v Kremlu si nemohli odpustit mít už za cara největší zvon a největší kanonu. Prostě Rusové v sobě tuhle tendenci mají zcela nezávisle na komunistické ideologii - která původně měla spíše humanistický podtext a nebýt zcela specifické řady náhod, které vedly k úspěšnému zneužití této ideologie v rámci ruského bolševismu, tak by se bývala zřejmě snažila dát věcem spíše lidský rozměr a stěží by byla spojována se stavbou megalomanských monumentů nebo obřích zbraňových systémů.

Rusko ponechalo jako oficiálně nasazenou jedinou z těchto vyrobených obřích ponorek - tu používá při oněch spektakulárně neúspěšných testech Bulavy (takhle tedy americký zbrojní miliardovou zakázku na protiraketový deštník zaručeně nedostane, jestli ti Rusové trochu nepůjdou do sebe...). Další Typhoony se nachází ve více či méně pokročilém stádiu vyřazení z provozu a sešrotování - dvě z nich evidentně vidíte na těch fotografiích v tom článku, na který odkazuju. No a na jedné z nich (ale ne na té schopné bojového nasazení) se Putin před časem osobně zúčastnil nějakého ruského námořního cvičení - a právě kvůli tomu jsem se asi odhodlal napsat tento článek: představte si scénu jak s Jamese Bonda... Putin letí osobně vládním vrtulníkem či stíhačkou či čím (nejspíš se svým na zakázku vyrobeným mobilem v náramkových hodinkách na ruce) někam do Murmanska nebo kam, aby nasedl na jeden z těchto obřích rezavých kolosů, usadil se v salónku ve stylu nezaměnitelné soc-realistické estetiky, která vám neustále připomíná, že máte tu moc ve jménu pracujícího lidu zničit půlku světa jenom stisknutím tlačítka - a velí vojenskému cvičení. Skutečně trochu scéna jako s tím ruským miliardářem z loňského filmu 2012 ...

Celkově myslím, že ta obrovská hromada oceli poháněná hromadou uranu přesahuje rámec jednoduchých protiruských či antikomunistických či všeobecně pacifistických nálad.. je to fascinující artefakt, který nás vede k zamyšlení, co to ta naše průmyslová megacivilizace vlastně dělá... na co jsme spotřebovali všechnu tu energii a suroviny, co po nás zbyde, apod. Užijte si to.


[Vypnout sloupcovou sazbu článku] pro browsery Firefox, Opera a Chrome [zpět na začátek sloupcové sazby]
CZK 2900242944/2010 (VS 972) BTC 19rriLx8vR19wGefPaMhakqnCYNYwjLvxq
Podpořte autora článku nebo celou TečkuCZ [zobrazit možnosti]

Sdílet v síti [Twitter] [Google+] [Facebook] [Jagg.cz]
Formátovat pro tisk [bez komentářů] [s komentáři]
Krátká forma URL (adresy) [http://teckacz.cz/972]
Všechny články [od autora xChaos] [v rubrice Technologické úlety] [nejnovější]

Hodnocení článku čtenáři [ + ] 2 [6x] [ - ]
Tip: Pro moderaci článků (kladné nebo záporné hodnocení) je nutné použít browser, který podporuje javascript a cookies.
Komentáře čtenářů [napsat vlastní]
Skrýt hodnocené nebo méně.


:) Tomáš_Mráz 6. května 2010 ← komentářů 311 ← [25%] 66 [266x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 513
[Největší ponorka na světě ] → [/-/12263] ← sdílet nebo odpovědět

No a tohle je pravý opak toho předchozího článku. Čirá dojmologie.

:) xChaos 7. května 2010 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 519
[Největší ponorka na světě ] → [/-/12265] ← sdílet nebo odpovědět

Tomáš Mráz: ... což byl i záměr. prostě tady zveřejňuju různé zajímací odkazy, na které na webu narazím, a občas prostě nemám dokončený žádný článek, který by byl o něčem.

nemám žádnou povinnost, aby každý můj článek byl angažovaný a světonázorový. zvlášť když to píšu zadarmo :-) (a neschopnost napsat cokoliv v termínu a za peníze jsem už předevedl vícekrát...)

:) xChaos 7. května 2010 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 554
[Největší ponorka na světě ] → [/-/12267] ← sdílet nebo odpovědět

.... třeba se mi to (dnes) asociuje s přechozím článkem o Řecku třeba takhle: jistě, ruští dělníci ve zbrojním průmyslu kteří léta stavěli tohle monstrum, chodili 8 hodin do práce (na rozdíl od těch Řeků), platili sociální a zdravotní pojištění, a budou chtít, aby jim na stará kolena někdo vyplácel důchod (pokud se neuchlastají).

ale vlastně užitečnost řeckého učitele (který skoro neučí, protože připadá jeden na čtyři žáky) a užitečnost ruského přístavního dělníka (který tvrdou prací rukama postavil tenhle úchvatný plovoucí památník) a užitečnost hráče na Wall Street, který vydělané peníze prošňupe v koksu, je naprosto srovnatelná.

naprostá menšina toho, co kdokoliv na světě dělá, je někomu jiném k čemukoliv dobrá ... což je ovšem věc, která je soustavně zastírána a málo zdůrazňována. den, který někdo profláká a nadělá vůbec nic (a nebere za to ani žádné peníze, ovšem) - je ve skutečnosti užitečně stráveným dnem !

:) fikus (614bfb5d6338c701) 7. května 2010 ← komentářů 586 ← [47%] 82 [178x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 548
[Největší ponorka na světě ] → [/-/12268] ← sdílet nebo odpovědět

tech penez a usili investovaneho do zbrojeni.

jakozto humanista si myslim, ze by lidstvo udelalo mnohem
lepe, kdyby ty prostredky misto do valek a zbrojeni investovalo
do rozumnych projektu treba prave ten kosmicky, lekarsky,
ekologicky, potravinarsky rozvoj.

obcas se mi vsak hlavou mihne myslenka, jestli tohle
militaristicke barbarstvi nezvysuje nasi sanci v pripadnem
boji s mimozemstany, pokud nekdy pristanou a budou na nas
skaredi. humaniste, moudri filozofove by se vetrelcum nemuseli
ubranit.

:) xChaos 7. května 2010 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 606
[Největší ponorka na světě ] → [/-/12269] ← sdílet nebo odpovědět

fikus: no, tohle si myslí Stephen Hawking taky :-) ale otázka je, jestli spíše my dílem nezkolonizujeme, dílem nevyhubíme mimozemské kultury tak, jako jsme to provedli třeba Indiánům... to si myslel zase Ray Bradbury...

:) xChaos 7. května 2010 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] -1 [1x] [ - ] ↻ 588 → 57
[Největší ponorka na světě ] → [/-/12270] ← sdílet nebo odpovědět

→ [http://www.googlefight.com/index.php?lang=en_GB&word1=stephen+hawking&word2=ray+bradbury]

:) rednex (614bfb5d6338c701) 10. května 2010 ← komentářů 115 ← [77%] 79 [103x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 578
[Největší ponorka na světě ] → [/-/12275] ← sdílet nebo odpovědět

Možná, že se už v pár civilizacích před námi podobné úvahy o údernickobudovatelské užitečnosti x zbytečnosti (xchaos 7.5, 10:22) staly mainstreamem a došly takového naplnění, že dané civilizace to, na co jsme dnes hrozně hrdí, zlikvidovali jakožto naprostý sajrajt. Jako když dnes někde v lese zlikvidujete divokou skládku. Kdo neví co tam bylo dřív, tak nemůže tušit, že jste si tam mákli a to velmi užitečně.
Zato taková obří ponorka, nebo povrchový důl v Severních Čechách, to je přece něco...
Nezdá se vám trochu nepravděpodobné, že by během statisíců let existence moderního člověka a desítek milionů let života na zemi nedošlo ani jednou k vývoji a zániku nám podobné civilizace? Když např. od vodního kola k atomové bombě je to pár set let?

:) xChaos 10. května 2010 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] -1 [1x] [ - ] ↻ 587
[Největší ponorka na světě ] → [/-/12278] ← sdílet nebo odpovědět

Mě se to asociuje s tím požitkářský Řekem Zorbou... který celý život popíjel vínko, poflakoval se a držel siestu, jedl chleba s olivami a sýrem Fetta, v zimě neutrácel za vytápění, protože to ve středomoří prostě často vůbec není potřeba a případně sem... [celkem 577 znaků] [zobrazit]

:) czechkiller1 9. září 2012
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 786 → 142
[Největší ponorka na světě ] → [/-/21975] ← sdílet nebo odpovědět

ponorky obrovske a nejen to vykonove a konstrukcne nahanejici strach zasvecenemu na druhou stranu je to opravdu zbran ktera je bud jen k obrane a nebo nenadalemu utoku coz jde v pripade rusu vyloucit pominu li 68 rok ;-) ,kdezto us letadlove lode jsou... [celkem 1372 znaků] [zobrazit]

:) xChaos 9. září 2012 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
[ + ] 0 [0x] [ - ] ← hodnocení komentáře nevyžaduje registraci ↻ 691 → 2
[Největší ponorka na světě ] → [/-/21978] ← sdílet nebo odpovědět

@czechkiller1 za odkazem musí být mezera, aby šel prokliknout (případně to lze přímo vložit)
→ [http://youtu.be/kLfWyjb-pDQ]

... na druhou stranu... takováhle videa nakonec podle mě slouží tak maximálně ke zdůvodnění dalšího růstu amerických výdajů na zbrojení :-)
#unitedstates #russia #military #aerospace
 

Zobrazeno 10 komentářů z 10 nalezených (zpracování trvalo 0.44 sekund).

Pozor, vložením komentáře souhlasíte s pravidly hry TečkyCZ! [zobrazit pravidla] →
Ochrana proti spambotům - tři-krát-tři je ... ? (napište číslicí - nemělo by byt potřeba při zapnutém JavaScriptu)
Sociální síť (přihlaste se předem, 1. řádek<=105 znaků=status, zbytek=odkaz)
Offtopic resolver (týká se odpověď původního tématu, nebo patří jinam?)
Přezdívka (povinně) - nepoužívejte speciální znaky, mezery=podtržítka
E-mail (volitelně) - zobrazí se ikonka → [Gravatar] nebo → [Libravatar]

 Nelze použít HTML [zobrazit mikrosyntax] →

Nápověda: ve vlastním zájmu uvádějte u komentářů pouze funkční a dostupnou e-mailovou adresu. Přezdívku, která je jednou spojená s konkrétní e-mailovou adresou, už nyní nelze bez zásahu administrátora serveru spojit s jinou adresou. Uvedením neplatné e-mailové adresy si v budoucnu znemožníte upload ikonky i možnost použít některé další chystané neanonymní funkce vázané na uvedení platné e-mailové adresy.


Největší ponorka na světě [Začátek článku] [Začátek komentářů]
TečkaCZ [Nejnovější články] [Nejnovější komentáře] [Aktuální debaty] [Zeď vzkazů] [Zeď odkazů]
Tiskové zprávy a otevřené dopisy přebíráme z nejrůznějších informačních kanálů (bez výslovného souhlasu autorů)
Licenční práva k použitým obrázkům a grafickým motivům nejsou definována (přebírejte pouze texty bez obrázků)
Texty článků i komentáře bez uvedení copyrightu jsou chráněny GNU Free Documentation License
Publikační systém TečkyCZ vyvíjejí Arachne Aerospace, webhosting sponzorují SPOJE.NET
Založeno na Quzo engine, (G)1999-2002 David Čermák, (G)2002-2013 Michael Polák
Seznam aktuálních článků na TečceCZ je dostupný také ve formátu RSS (XML)
Můžete také sledovat TečkuCZ na Google+ nebo Twitter feed TečkyCZ
Články přebírá i rubrika Věda a výzkum na serveru Právě dnes
TečkaCZ občas prochází testy XHTML a CSS2 validity
SPOJE.NET Arachne Labs
       TečkaCZ
 •  
 • Čtení komentářů →
 • Psaní komentářů →
 • Debaty →
 • Články →
 • Tagy →
 • Ročníky →
 • Rubriky →
 • RSS kanály →
 • Vzhled →
 • Ostatní →
 •  
[] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
 •