Mor jménem Orkut

xChaos 25. března 2004 [4476 znaků] [editováno 28. února 2015] [U.R.Log]
1 [1x]
39673 ← fb 17 twitter 2 google 9 seznam 2 nyx 7 bot 3841
Buďte první, kdo napíše kvalitní komentář k tomuto článku...

Je to vysoce návykové, má v tom prsty Google a zdánlivě to není nic nového pod sluncem... virtuální komunity tu přece už máme 10 let. Nebo ne ? #web2 #internet
Možná vám v poslední době začali chodit pozvánky od vašich známých, které vám budou připadat trochu jako viry nebo spam (a on to je svého druhu spam ;-), které vás zvou na meta-server provozující virtuální komunity s názvem Orkut. Na první pohled to po přihlášení vypadá cool: každý si uploadne svoji fotografii, a vypadá to pak podobně jako na diskuzních fórech, akorát že se moc nediskutuje (i když jako vedlejší efekt to samozřejmě jde), ale lidi se shlukují do "komunit", z nichž každá má samozřejmě také svoje logo... cílem zjevně už není vést sáhodlouhé diskuze o ničem, ale jen mít kamarády a sdružovat se do komunit.

Každý člen Orkutu vlastně vytváří komunitu svých známých. Kromě toho jsou tu ale ještě komunity, které někdo založil a jsou implementované prakticky stejně jako členové Orkutu. Zatím už snad chybí jen možnost, že se celá komunita stane členem jiné komunity...

Zdravá paranoia je v případě tohoto projektu na místě. Orkut sbírá (a pravda, obratem transparentně zveřejňuje) obrovské množství osobních informací o vztazích mezi lidmi, ale vyzývá vás i k vkládání informací, které ani nechcete, aby o vás někdo věděl - třeba "jak dobrý kamarád" je který váš kamarád, apod. (To už je na pováženou, tuhle funkci Orkutu doporučuji nevyužívat.)

Je jenom na vás, k čemu Orkut použijete: můžete ho použít jako seznamku nebo jako diskuzní fórum či mailing list, nebo jako plánovací kalendář pro sebe či svoje přátele, firmu či skutečnou "komunitu". Reálné komunity se na Orkutu mohou virtualizovat, virtuální přetvořit ve se skutečné (když spolu zajdou na pivo).

Orkut je samozřejmě spamovací nástroj (už jsem spam jako private messages začal dostávat) - ovšem na druhou stranu je to slušně vychovaný spamovací nástroj... aspoň proti tomu, co dnes předvádějí e-mailoví spammeři. Nástroje "Send message" a "Invite friends" v rámci komunity jsou oproti možnostem běžně používaných mailing listů či diskuzních fór vcelku smrtící, a ukazují cestu do budoucnosti. (Včetně toho, že si takové pozvánky zvykneme ignorovat stejně důsledně, jako převolební agitaci vylepenou na nárožích...)

Za Orkutem stojí Google, a Google zatím (na rozdíl od jiných portálů) zatím vždy projevila cit pro vyváženost u všech bezplatných a přitom komerčních projektů, které provozuje - počínaje vyhledávačem google.com, samozřejmě. Stejně jako google.com, i orkut.com je o koncentraci obrovské moci a přístupu k obrovskému množství informací bez jasně definovaného obchodního modelu.

Je otázka, jestli takový "Internet uvnitř Internetu" provozovaný centrálně na jediném serveru je zdravé řešení. I mezi uživateli Orkutu se už objevují hlasy, že by měl být zveřejněn jako open source a provozován decentralizovaně. Určitě bych se cítil líp, kdybych měl k dispozici rozhraní podobné Orkutu - ovšem provozované decentralizovaně, podobně jako třeba IRC, každá z komunit na jiném serveru, a přesto navzájem kompatibilní. Výměna dat by mohla probíhat buď pomocí formátu XML, nebo ani vůbec není žádná výměna dat potřeba - webový prohlížeč by si jak jednotlivé ikonky a fotografie, tak i všechny ostatní osobní a "komunitní" data natahal vždy z jednotlivých serverů, a centralizovaný přehled o tom, kdo v takové síti funguje, by pokud možno neexistoval - ovšem při zachování všech výhod systému pro jednotlivé uživatele.

Orkut je samozřejmě určitou inspirací, jak by obecně měl vypadat "komunitní" víceuživatelský zasíťovaný kooperativní desktop budoucnosti - který bude asi v pricnipu "objektově orientovaný" - uživatelé nebudou vnímat dělící čáru mezi teleprezencí jiné osoby, skupinou osob, běžícím programem a uloženým ale neotevřeným souborem či e-mailem, nebudou vnímat rozdíl mezi lokálními a vzdálenými zdroji... Orkut naznačuje, jak v takovém prostředí bude potřeba strukturovat systém přístupových práv - ale rozhodně je slepou uličkou, co se týče centralizace celého systému. Potřebujeme deset tisíc provázaných a vzájemně kompatibilní Orkutů - ne jediné "centrální úložiště sociálních vazeb".

Každopádně na www.orkut.com mě najdete, třeba v komunitě Czech Linux Desktop Users .. a v řadě ostatních, ale na to už si musíte přijít sami. Jako inspirace je to myslím zajímavé ... ale raději snad zůstaneme u našich osvědčených e-zinů, diskuzních fór, chatů, mailing listů... "blogů" (strašné slovo, ten blog... bleee ... TečkaCZ nikdy nebude blog !! :-).

 

Originál tohoto článku můžete ohodnotit nebo okomentovat na adrese /172