Krachující banky na Wall Street platí ředitelům prémie ve výši 70 miliard dolarů

xChaos 20. října 2008 [6798 znaků] [editováno 28. února 2015] [Globální vesnice]
★★★ 3 [3x]
7392 ← RSS 307 fb 15 twitter 30 google 4 seznam 2 bot 3093
[Komentářů 10]

Finanční zaměstnanci nejvýznamnějších bank na americké Wall Street mají obdržet za svou letošní práci prémie v hodnotě více než 70 miliard dolarů, navzdory tomu, že uvrhli globální finanční systém do nejhorší krize od roku 1929. Zaměstnanci šesti amerických bank, včetně bank Goldman Sachs a Citigroup dostanou tyto prémie navzdory tomu, že jejich banky jsou příjemci peněz ze záchranného vládního balíčku ve výši 700 miliard dolarů. Vládní peníze byly bankám poskytnuty pod podmínkou, že dojde k omezení přehnaně vysokých platů vedoucích pracovníků postižených bank.
Pokud je tato informace pravdivá, tak se snad nakonec stanu úplně obyčejným levičákem: A mimochodem, z jiného soudku: proč prohrála vládní koalice krajské volby ? Nemyslím, že 30 Kč poplatky u lékaře v tom hrály až tak kritickou roli.. jde o něco horšího: vládní daňová reforma reálně sáhla lidem s příjmy od cca 20 000 Kč měsíčních příjmů níže na čistou mzdu: a toto bylo pravděpodobně pro hodně lidí už příliš - možné, že nešli přímo volit Paroubkovce, to ne... ale možná to stačilo na to, aby prostě zůstali sedět doma, a nešli volit.

Pravicová vláda jistě má právo na experimenty se snižováním daní - od toho tady také pravicové politické strany máme, že ano. Jenomže toho má dosahovat díky rozpočtovým škrtům, úsporám, snižování platů ministerským úředníkům a poslancům, apod - ne tím, že "chudým vezme a bohatým dá" ! Snižování daní by totiž pokud možno mělo být plošné - tzn. měly by se snížit daně všem, nikoliv pouze bohatým. Pokud místo toho dojde naopak ke zvýšení daní nízkopříjmovým skupinám obyvatel, tak tady někdo udělal setsakra velkou botu: protože se dá předpokládát, že ty strany potřebují kromě hlasů horních deseti tisíc a masivních debillboardových kampaní ještě také nějakou přirozenou voličskou základnu. A pokud někoho napadlo, že to zařídí tak, aby lidem s průměrnou mzdou čisté příjmy neklesly, tak zapoměl na základní statistickou poučku: průměrná hodnota není nejčastěji se vyskytující hodnotou. Nemusíte si připadat nijak podprůměrný, pokud vaše příjmy 20 000 Kč nedosahují - zkuste si nastudovat, co jsou to hodnoty modus [cs.wikipedia.org] a medián [cs.wikipedia.org] - a dáte mi za pravdu, že vládní koalice si za svůj chabý volební výsledek v krajských volbách může sama - svojí ignorací základních statických pouček: zkrátka, celkové odvody z mezd nesmějí stoupnout nejlépe u statistické hodnoty zvané modus - a pokud přeci, tak rozhodně nesmí stoupnout u mediánu (který označuje cca polovinu hlasů ve volbách, že ano). Že nestoupnou u prostého aritmetického průměru, to je většině populace houby platné, protože do tohoto průměru se započítají nejspíš i mzdy vedení ČEZu a podobné vychytávky. Což vede k zajímavému efektu: většina lidí má zcela jednoduše podprůměrné příjmy. A tito lidé současně chodí k volbám.

Mám z několika různých zdrojů informace, že po plné aplikaci změn které přinesla daňová reforma poklesly lidem s hrubými příjmy mezi 10 000 a 20 000 Kč hrubého jejich čisté příjmy (tzn. to co skutečně zbude po zaplacení všech povinných odvodů státu - nejen daně z příjmu). Pokud se mýlím - opravte mě ! (je pravda, že se pohybuji zejména mezi tzv. singles - tzn. nezkoumám dopady společného zdanění manželů, apod.).

Takže milí pravicoví reformátoři: chápu, že je těžké snížit státní výdaje, protože koneckonců - státní zakázky se zadávají spřáteleným firmám, že ano. Chápu, že na všechny ty tunely, co kutáte v Praze pod Stromovkou (a taky mě téměř pod okny) potřebujete ty miliardy někde vybrat. Jenže bohužel: tyto tunely a hladové zdi se holt staví tak, že volby vyhraje levice, zdaní progresivně příjmy bohatým, postaví tunely, tyto bohatí na oplátku sníží svoje náklady tak, že vyhází lidi z práce, vznikne ekonomická krize, voliči z ní obviní vládu, a zvolí někoho jiného. Naopak, pravice když vyhraje volby, tak sníží daně bohatým nikoliv tak, že zdaní chudé - ale tak, že proškrtá státní rozpočet, a omezí stavby hladových zdí a tunelů. Po nějakém čase samozřejmě nemravné příjmy bohatých začnou lidem lézt krkem, navíc pocítí akutní nedostatek hladových zdí a tunelů a tak se zase karta obrátí, a lid si pro změnu zvolí zase zdanění bohatých. Nikoho v tomto procesu ovšem nenapadne danit ty chudé, kteří opravdu pracují, a opravdu jakés takés daně přeci jen odvádějí: řeč může být o danění či nedanění pro odporně bohaté nebo o vyši či níži sociálních dávek pro odporně líné - ale NIKDY, zapamatujte si, opravdu NIKDY nesmíte sáhnout na prachy mlčící šedé většině, co občas někdy zajde k volbám (když se zrovna nudí a venku prší a nejede se na chalupu - třeba když jsou volby na podzim).

Nelze si prostě hrát na "otce vlasti" a současně si vydržovat mladší milenku. Dokonce ani formálně čistý postup skrze rozvod (zvýšení daní) původní, k recyklaci již zralé manželce není správné řešení: toto otcové vlasti a stavitelé hladových zdí prostě nedělají - to je ten problém... bohužel, dosáhnout toho, aby se vlk nažral a koza zůstala celá je poměrně složité, a vám se to co ? Nepodařilo. Přitom je to tak jednoduché: když chcete rozhazovat, musíte zdanit bohaté, nic naplat. Když chcete snížit daně bohatým - a i to je samozřejmě bohulibé - musíte šetřit. Způsobů jak šetřit je hodně, můžete stavět míň tunelů, můžete zkusit škrty v sociální oblasti - ale je fakt blbý nápad brát ty prachy z kapes lidem, kteří vykazují alespoň nějakou snahu živit se poctivou prací !!!

A současně vzkaz pro pány globální bankéře, kteří v širším kontextu jsou v možná ještě prekérnější situaci: víte, toto vám asi neprojde, jak se zdá. Pokud si OPRAVDU ty miliardy, co jste dostali v rámci vládních záchranných opatření, vyplatíte jako svoji mzdu, tak si uvědomte, že dnes nežijeme ve světě, kde by takovou věc šlo nějakým zásadním způsobem utajit. A lidi mají ke svým penězům takový zvláštní vztah: víte, oni je asi nebudou chtít uložit do institucí, o kterých se dočtou podobné věci. Takže byste sebou měli docela hodit: buď se vám podaří dokázat, že to, co napsal britský levicový plátek Guardian je lež, a nebo - sbohem. Protože lidé asi zavětří a začnou hledat jiné způsoby, jak výhodně investovat svoje peníze, než jsou bankovní vklady. A legrační fakt: bude, až začnou daně snižovat naopak levicové vlády - protože jejich rozpočtové škrty se budou týkat pro změnu - dotací pro bohaté bankéře...

Disclaimer: autor těchto úvah je stoupencem zelených/enviromentalistických politických tendencí, byť ke konkrétním formám jejich prosazováním konkrétními politickými stranami či organizacemi může třeba mít dílčí výhrady. A pokládá enviromentalismus mimochodem za velice nelevicový, nepopulistický a se soc-dem politikou velice nekompatibilní politický směr... to jen tak na okraj. Ale samozřejmě: pokud se pravice bude chovat dementně, tak si nezaslouží nic lepšího, než prohrát volby. Kdo by také chtěl volit koalici, jejíž součástí je Čunek, že ano...

 

Originál tohoto článku můžete ohodnotit nebo okomentovat na adrese /747
Komentáře čtenářů
:) rednex (614bfb5d6338c701) 20. října 2008 ← komentářů 115 ← [77%] 79 [103x]
0 [0x] ↻ 380
[Krachující banky na Wall Street platí ředitelům prémie ve výši 70 miliard dolarů]

Dík za článek. Jsem líný se prohrabovat položkami výplatních pásek, ale už delší dobu se mi zdá, že i když jsem dostal lehce přidáno, chodí mi zhruba stejně peněz. Ale díky inflaci si za to koupím o dost míň - za poslední dva roky můj oblíbený spotřební koš - nákup v Bille, podražil přes 15%.
Tak jsem si připadal nějak mimo ten mainstreamový mediální obraz českého světa, v němž vystupují pracující a bohatnoucí machři a nad poplatky a sociálními škrty naříkající levicové socky.
Jinak ale k volbám mě hnala hlavně velmi zoufalá snaha pomstít se za to jak nám cpou radar.

:) fikus (614bfb5d6338c701) 20. října 2008 ← komentářů 586 ← [47%] 82 [178x]
0 [0x] ↻ 388
[Krachující banky na Wall Street platí ředitelům prémie ve výši 70 miliard dolarů]

minule jsem v parlamentnich volbach volil zelene a nasrali me bezmyslenkovou podporou ODS. CSSD bych asi i volil,
ale nechtel jsem dat hlas tak velke strane. tak jsem zvolil
KSCM, jen jako protest a ze tam mam znameho i kdyz
bych nechtel aby meli vic jak cca 15%.
co budu volit priste, netusim.

:) xChaos 20. října 2008 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
0 [0x] ↻ 419
[Krachující banky na Wall Street platí ředitelům prémie ve výši 70 miliard dolarů]

ikus: Hmm, tak to je na mě přeci jen trochu moc :-( i když v krajích v podstatě o tolik nejde. jako já jsem možná na Slačálkově straně co se týče boje proti primitivnímu antikomunismu... ale na druhou stranu, zase jako nerad bych aby to vyznělo, že tenhle web je web voličů KSČM.. to fakt teda ne... ! (i když pořád je to jediná strana, kde nejsou bývalí komunisti, že jo...)

:) Tomáš_Mráz 20. října 2008 ← komentářů 311 ← [25%] 66 [266x]
0 [0x] ↻ 365 → 33
[Krachující banky na Wall Street platí ředitelům prémie ve výši 70 miliard dolarů]

Mám obavu, že v těch úvahách v článku máš pár dost velkých chyb, i když celkově se závěry, ke kterým docházíš, asi mohu souhlasit. Pro začátek bych doporučil čtení komentářů od uživatele GeoN na této stránce → [http://tribun.bloguje.cz/720566-modre-tykve-utoci.php] případně u dalších článku na onom blogu.

:) fikus (614bfb5d6338c701) 21. října 2008 ← komentářů 586 ← [47%] 82 [178x]
0 [0x] ↻ 392
[Krachující banky na Wall Street platí ředitelům prémie ve výši 70 miliard dolarů]

anarchisty jsem volit mohl tezko, ti se do oficialni
politicky srat nebudou, tak jsem si jedinkrat v zivote
zavolil KSCM a uz to nebudu nikdy opakovat :-)

:) xChaos 21. října 2008 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
0 [0x] ↻ 385
[Krachující banky na Wall Street platí ředitelům prémie ve výši 70 miliard dolarů]

fikus: Organizovaní anarchisté pochopitelně preferují bojkot voleb... já jsem ale toho názoru, že individuální/liberální anarchismus otevírá člověku největší svobodu, takže případně i svobodu účastnit se voleb, pokud to uzná za vhodné (v současné době je ovšem individuální odpovědnost zastupitelů voličům tak malá, že argumenty pro neúčast ve volbách fakt není dobré brát na lehkou váhu.. je to teď nastavené jako hrozivě stranický systém, nikoliv jako systém s individuální odpovědností zastupitelů...). nicméně to, že jsem napsal, že je pochopitelné, že lidi kterým pravice reálně sebrala prachy, volili

Tom Mráz: buď konkrétnější, prosím. jaké chyby ? nezpochybňuju možnost poctivé pravicově-ekonomické politiky - ale tvrdím, že taková politika by jednak vyžadovala (prakticky nesplnitelné) mravní kvality těch politiků , jednak by vyžadovala jeden (teoreticky splnitelný) předpoklad: nesměli by to být idioti.

Levicoví politici v podstatě můžou být idioti - stačí jim vychcanost a osobní charisma, protože vše ostatní lze řešit základním východiskem "nas mnogo". Tím neříkám, že levicová ekonomická politika není v zásadě oprávněná: ale prostě je fakt, že odborářské nástroje typu stávka nepotřebují sofistikovanost: stačí u nich prostě ta masovost (a ve většině případů navíc je pravda, že pokud si bohatí nebudou moci dovolit koupit třeba třetí auto a čtvrtou nemovitost, tak se z hlediska společnosti houby stane). Naproti tomu pravicoví politici (za předpokladu, že to nebudou jen sviňky, které mají dost peněz na volební kampaň...) musejí umět hledat win-win strategie, a řešit střety zájmů - což je těžké, a vyžaduje to skutečně nějaké kombinatoristické schopnosti.

ad Modré Tykve: "Devatero důvodů, proč nevolit ODS: je antiliberální, je antievropská, je proamerická, je militaristická, je antisociální, je nacionalistická, nahrává zlodějům, nabízí arogantní politiky, už jednou selhala." - s tímto nelze v zásadě nesouhlasit... i když samozřejmě, nacionalismus je sám o sobě "sociální", svým vlastním divným způsobem.

Osobně bych uvítal, kdyby u nás vznikla klasická proevropská, ale ekonomicky pravicová liberální strana (bohužel, všechny pokusy vždy ztroskotaly), a kromě toho rozumná strana zelených. ideální by byly dvě volitelné Strany Zelených: z toho jedna více doleva, připravená ke koalici s ČSSD, a druhá více doprava. Obě by měly podporu nad 5%, a v podstatných otázkách týkajících se životního prostředí by přitom mohly hlasovat společně proti nezelené "fialové většině"

Toto je ovšem hudba budoucnosti, a tak se uvnitř SZ musí nějak mezi sebou dohodnout dva hlavní politické směry budoucnosti (levicový enviromentalismus a liberální enviromentalismus).

:) rednex (614bfb5d6338c701) 22. října 2008 ← komentářů 115 ← [77%] 79 [103x]
0 [0x] ↻ 416
[Krachující banky na Wall Street platí ředitelům prémie ve výši 70 miliard dolarů]

Environmentální působení strany Zelených jsem osobně reálně nikde v ničem nezaznamenal. Spíš jsme pořád žumpa Evropy. Ale pokud jsem nedostatečně informován, rád se něco dozvím.
Spíš pozoruji, že svým politikařením veškeré environmentální snahy diskreditují a poškozují. Okolí mě kvůli prosazování a propagování třídění odpadu, notebooků místo PC, úsporných žárovek, zateplování, sázení stromů považuje za Zeleného a občas mi někdo předhodí nějaký jejich politický hnůj.

:) xChaos 22. října 2008 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
0 [0x] ↻ 422
[Krachující banky na Wall Street platí ředitelům prémie ve výši 70 miliard dolarů]

Působení SZ nebylo asi úplně šťastné, protože kdyby bylo, tak by SZ v krajských volbách nepropadla. Problém asi je, že kraje nemají moc enviromentálních problémů: úmyslu více přibývá, než ubývá, dálnice tam lidi protahovat spíše chtějí, než nechtějí, apod. Enviromentalismus je do značné míry velkoměstské specifikum...

Vnitřně nekonzistentní je např. i vnitrostranická opozice v SZ typu Kuchtová: volá po spolupráci s ČSSD, jenže sama představuje nejvíce "protijaderné" křídlo v SZ, zatímco ČSSD je naopak asi více projaderná, než ODS...

:) xChaos 22. října 2008 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
0 [0x] ↻ 407
[Krachující banky na Wall Street platí ředitelům prémie ve výši 70 miliard dolarů]

eh, "průmyslu", ne "úmyslu" ubývá... moc ráno, sorry :-)

:) xChaos 1. prosince 2008 ← komentářů 8292 ← [-6%] -433 [6371x]
0 [0x] ↻ 374 → 23
[Krachující banky na Wall Street platí ředitelům prémie ve výši 70 miliard dolarů]

→ [http://ekonomika.ihned.cz/c1-30769340-fed-prekvapil-ekonomice-posle-dalsich-800-miliard-dolaru]